تظاهرات لیبیایی‌ها در اعتراض به تمدید دوره فعالیت پارلمان

ليبي

هزاران لیبیایی‌ با برگزاری تظاهراتی مخالفت خود با تمدید دوره فعالیت کنگره ملی لیبی را اعلام و تاکید کردند که از گروه‌های انقلابی که به مراکز دولتی در این کشور حمله کردند حمایت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، هزاران تن از مخالفان لییایی روز جمعه در اعتراض به تمدید دوره فعالیت کنگره‌ ملی لیبی (پارلمان) در طرابلس، پایتخت این کشور و شهر بنغازی تظاهرات کردند.

در این تظاهرات که با عنوان "جمعه کوچ" برگزار شد تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعلام کردند با تمدید دوره فعالیت کنگره ملی مخالفند و خواهان برکناری اعضای این کنگره هستند.

تظاهرکنندگان همچنین اعلام کردند با نقشه راهی که کنگره ملی لیبی آن را تصویب کرده مخالفند.

شرکت کنندگان در تظاهرات با سر دادن شعارهایی تاکید کردند که تظاهرات آنها مسالمت آمیز است.

تظاهرکنندگان با بیان این که از گروه‌های انقلابی که به مراکز دولتی در این کشور حمله کردند حمایت نمی‌کنند، اقدام برخی گروه‌های سیاسی را که در تلاش برای سوء استفاده از اعتراضات مسالمت آمیز مردمی هستند محکوم کردند.

اعضای کنگره ملی لیبی، عنوان بالاترین نهاد تصمیم گیرنده در این کشور پیشتر دوره فعالیت خود را تا پایان سال جاری تمدید کرده بود که این اقدام باعث ایجاد دو دستگی در لیبی شد.

از سوی دیگر روز جمعه خلیفه حفتر، رئیس سابق نیروی زمینی و هوایی ارتش لیبی و از انقلابیون این کشور طی پیامی

تصویری اعلام کرد که فعالیت کنگره ملی و دولت لیبی تا زمان تشکیل هیات انتقالی جدی به حالت تعلیق درآمده است.

این در حالی است که پس از گذشت زمان کمی از انتشار این پیام تصویری علی زیدان نخست وزیر لیبی این خبر را تکذیب و اعلام کرد: دولت و کنگره ملی همچنان در حال انجام وظایف خود هستند و همه چیز به صورت عادی در جریان است.

وی ضمن به سخره گرفتن اظهارات حفتر گفت: زمان کودتای نظامی از نظام 17 فوریه به اتمام رسیده و حفتر مدت زمانی است که بازنشسته شده و دستور بازداشت وی طبق قوانین نظامی و شهری صادر شده است.

در همین راستا عبدالسلام جاد الله العبیدی، رئیس ستاد ارتش لیبی اعلام کرد: ارتش بر کنترل طرابلس را کاملا به دست گرفته و تاکید کرد که به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم که علیه نظام مشروعی که مردم لیبی آن را در انتخابات آزاد برگزیدند سلاح بگشاید.

از سوی دیگر منابع خبری از برقراری تماس تلفنی میان عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر و علی زیدان خبر دادند.

عبدالفتاح السیسی در جریان این گفت‌وگوی تلفنی ضمن اعلام حمایت مصر از مردم و دولت لیبی به علی زیدان گفت: قاهره با هر شخص یا گروهی که امنیت و استقرار لیبی را به خطر بیندازد مقابله خواهد کرد و در این باره تساهل به خرج نمی‌دهد.

انتهای پیام

کد N123457