عریقات: حتی یک دقیقه مذاکرات با اسرائیل را تمدید نمی‌کنیم

فلسطين

مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان اینکه اسرائیل از مذاکرات صلح خاورمیانه به عنوان سرپوشی برای شهرک‌سازی‌ها استفاده می‌کند گفت: پس از اتمام زمان مذاکرات، حتی یک دقیقه هم آن را تمدید نمی‌کنیم.

مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین با بیان اینکه اسرائیل از مذاکرات صلح خاورمیانه به عنوان سرپوشی برای شهرک‌سازی‌ها استفاده می‌کند گفت: پس از اتمام زمان مذاکرات، حتی یک دقیقه هم آن را تمدید نمی‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در دیار با فلسطینی‌های مقیم عربستان اعلام کرد: پس از اتمام زمان مذاکرات صلح با اسرائیل، طرف فلسطینی‌ حتی یک دقیقه هم زمان این مذاکرات را تمدید نخواهد کرد به ویژه آنکه اسرائیل از آغاز زمان مذاکرات تاکنون با سوء‌استفاده‌ از این مساله اقدام به ساخت دستکم 10 هزار واحد مسکونی به شکل غیرقانونی در داخل اراضی فلسطینی کرده و این مذاکرات هیچ دستاوردی در خصوص پایان اشغالگری‌های اسرائیل و تحقق استقلال فلسطین برای ما نداشته است.

عریقات همچنین از موضع متحد کشورهای عربی در خصوص مساله فلسطین که توسط کمیته پیگیری طرح صلح عربی هماهنگ شده قدردانی کرد.

وی عنوان داشت: مذاکرات صلح خاورمیانه عملا در پنجم ماه نوامبر سال گذشته به اتمام رسیده و طرحی که اسرائیل آن را ارائه کرده تشکیل کشوری با دو دولت است نه راهکار تشکیل دو کشور مستقل در کنار هم که ما خواهان آن هستیم و باید بگویم هرچه بیشتر مذاکره می‌کنیم مواضع ما از هم دورتر می‌شود.

عریقات افزود: آمریکا تاکنون طرح و یا پیشنهادی را به صورت مکتوب به ما ارائه نکرده و رفتارهای واشنگتن با فلسطین به شیوه آزمون و خطا است، ما پیشتر به آنها گفتیم که اگر پیشنهادی دارید آن را به ما ارائه کنید.

وی با بیان اینکه میان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از ماه میلادی گذشته تاکنون نامه‌نگاری‌هایی صورت گرفته اعلام کرد که محمود عباس در این نامه‌ای که به باراک اوباما نوشته بود بر تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی تاکید کرده و اعلام کرده بود که این تنها راهکار تحقق صلح میان اسرائیل و فلسطین است و فلسطین "کشور یهود" را به رسمیت نمی‌شناسد.

عریقات افزود: محمود عباس در نامه خود به اوباما تاکید کرده است که فلسطینی‌ها با استقرار اسرائیلی‌ها چه نظامی و چه غیرنظامی در خاک فلسطین مخالفند.

انتهای پیام

کد N123294