فیصل المقداد: دور دوم مذاکرات ژنو را مخالفان به شکست کشاندند

سوريه

معاون وزیر خارجه سوریه با بیان این که دور دوم مذاکرات ژنو هم هیچ پیشرفتی را به دنبال نداشت تاکید کرد: دلیل شکست مذاکرات پافشاری مخالفان بر مساله دولت انتقالی و ارائه دستور کارهای مختلف و غیرواقع‌بینانه از سوی آن‌ها بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی پانوراما، فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در ژنو اظهار کرد: دور دوم مذاکرات ژنو به این دلیل به که مخالفان دستور کارهای مختلف و غیرواقع‌بینانه ارائه دادند شاهد هیچ پیشرفتی نبود. مخالفان تنها به مساله دولت انتقالی پافشاری می‌کردند و در خصوص معاهده ژنو1 به صورت گزینشی عمل کردند.

وی خاطرنشان کرد: ما به ژنو آمده‌ایم تا موضع علنی سوریه درخصوص حل و فصل سیاسی بحران در کشورمان را اعلام کنیم اما مخالفان تنها می‌خواهند در خصوص مساله تشکیل دولت انتقالی سخن بگویند.

این مقام سوری عنوان داشت: هیات دولت سوریه آماده است تا همه مسائل را مورد مناقشه قرار دهد و در تمامی دیدارها بر این مساله تاکید کرده است. هیات دولت سوریه اصرار دارد که مذاکرات از بند مبارزه با تروریسم آغاز شود. زیرا تنها دمشق خواهان مناقشه این بند نیست بلکه تمامی طرف‌هایی که معاهده ژنو1 را تدوین کرده‌اند خواهان این مساله هستند و پس از اینکه توافقی در خصوص این بند حاصل شود ما آماده هستیم تا مساله دولت انتقالی را مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: مردم سوریه این را نمی‌پذیرند که مخالفان در قبال رخدادهای سوریه به شکلی بی‌اهمیت عمل کنند و ما رنج‌های مردم کشورمان را درک می‌کنیم. چرا که تروریست‌ها هر روزه مردم کشور ما را می‌کشند و به همین دلیل ما با کسانی که معاهده ژنو1 را تدوین کرده‌اند بر این باوریم که باید مساله تروریسم مورد بررسی قرار بگیرد و پس از آن ما در خصوص هر مساله دیگری مناقشه کنیم و این سفارش مردم سوریه به ما است.

فیصل‌المقداد خاطرنشان کرد: رابطه ما با دوستانمان در روسیه روابطی عمیق و ریشه‌دار است و هماهنگی میان ما ادامه دارد و ما بر این مساله توافق نظر داریم که نشست ژنو باید با اتکا به معاهده ژنو1 به موفقیت بینجامد.

وی عنوان داشت: ما به مردم پایدارمان در جولان و قهرمانی‌هایشان و کسانی که همچنان با اشغال خاک سوریه در کشورهای عربی از سوی اسرائیل مخالف هستند درود می‌فرستیم که با وجود سرکوب‌گری‌ها و استبدادهای مقامات اسرائیلی همچنان به هویت سوری خود پایبند هستند.

انتهای پیام

کد N123242