ادامه تظاهرات‌ معترضان در ونزوئلا/ آزادی شماری از دستگیرشدگان/ ابراز نگرانی واشنگتن

سیاسی

دولت ونزوئلا ده‌ها تن از دانشجویان معترض این کشور را در پی تداوم اعتراض‌ها در این کشور آمریکای لاتین دستگیر و زندانی کرده و این در حالی است که 25 تن از آن‌ها را نیز آزاد کرد.

دولت ونزوئلا ده‌ها تن از دانشجویان معترض این کشور را در پی تداوم اعتراض‌ها در این کشور آمریکای لاتین دستگیر و زندانی کرده و این در حالی است که 25 تن از آن‌ها را نیز آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان بار دیگر در شهرهای مختلف ونزوئلا تجمع کرده و با آتش زدن لاستیک باعث مسدود شدن خیابان‌ها شدند. آن‌ها همچنین سرکوب معترضان ونزوئلایی را محکوم کرده و علیه افزایش جرائم و کمبود محصولات اساسی از دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا شکایت کردند.

علی رغم منع تظاهرات گسترده از سوی رئیس جمهوری ونزوئلا، حدود 500 تن در میدن آلتامیرا در کاراکاس، پایتخت جمع شده و شعارهایی را سر داده و بنرهایی را در دست گرفتند.

مادورو 51 ساله دشمنان خود را به تلاش برای به راه انداختن کودتا علیه وی همانند آنچه که در سال 2002 علیه چاوز صورت گرفت، متهم کرده است.

البته در این تظاهرات هیچ نشانه‌ای از تلاش معترضان برای سرنگونی مادورو و حضور ارتش همانند 2002 دیده نمی‌شود.

انگیزه اصلی این اعتراضات شاید فرصتی باشد برای مادورو که گروه‌های رقیب داخل حزب حاکم سوسیالیست را با یکدیگر متحد کند.

مادورو همچنین از حامیان خود خواسته تا امروز (شنبه) به خیابان‌های کاراکاس بروند و به راهپیمایی‌های غیرقانونی و بدون مجوز تاکید کنند تا دست از اعتراض بردارند.

وی با اشاره به ماه‌ها تظاهرات ضد دولت اوکراین که شش کشته بر جای گذاشت گفت: اینجا اوکراین نیست.

فعالان مخالفان ونزوئلایی می‌گویند، در جریان دو هفته تظاهرات اعتراضی حدود 150 تن دستگیر شده‌اند. در حالیکه دولت کاراکاس تعدد این افراد را 70 تن اعلام کرده است.

لئو پولدو لوپز، رهبر تندروی مخالفان ونزوئلایی نیز که علی رغم حکم دستگیری، همچنان در منزلش در کاراکاس است، گفت: تظاهرات اعتراضی به واسطه برخی اقدامات تحریک‌آمیز و حملات گروه‌های حامی دولت به خشونت کشیده شده است.

مخالفان مادورو، وی را دست نشانده و بازیچه دولت هاوانا، کوبا می‌دانند که فاقد شخصیت کاریزماتیک چاوز است و باعث شده تا اقتصاد ونزوئلا به ورطه نابودی و سقوط برود.

لوپز 42 ساله به مدت دو هفته به ونزوئلا تاکید کرد که تحت کمپینی با عنوان "خروج" به خیابان‌های بروند. وی تاکید می‌کند که تنها راه برای تغییر قانونی نظیر استعفای مادورو یا کناره‌گیری وی از طریق رفراندوم، یک تظاهرات صلح آمیز است.

در جریان یک هفته اخیر درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در ونزوئلا، 66 تن زخمی شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، دیده‌بان حقوق بشر از دولت کاراکاس خواست تا تحقیقاتی کامل و جامع را درباره این خشونت‌ها انجام دهد. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما با خشونت‌های مرتبط با تظاهرات 12 فوریه مشکل داریم و به شدت نگران گزارش‌ها درباره بازداشت ده‌ها تن توسط دولت کاراکاس هستیم.

انتهای پیام

کد N123169