یک فعال دانشجویی: دولت باید ساختارهای دانشگاه را اصلاح کند

سیاسی

دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران گفت:دولتی که اظهار می‏‌کند از انتقادات و نظرات جامعه دانشگاهی استقبال می‏‌کند، بیش از هرچیز بایستی ساختارهای دانشگاه را اصلاح کند.

مصطفی دینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،اظهار کرد:در اصلاح ساختارهای دانشگاه ،دانشگاه و نهادهای علمی و تخصصی باید از سیاست مستقل و منفک شوند؛ از بدو تاسیس دانشگاه در ایران دانشگاه در بسیاری از دولت‏‌ها مورد غضب و قهر واقع شده است و در مقابل در دوران کوتاهی در کانون توجه قرار گرفته است؛ به باور ما بایستی از این برهه استفاده کرد و سازو کارهای استقلال دانشگاه ایجاد شود؛ بالاخره رئیس جمهور باید در نظر داشته باشند که دانشگاهیان نمی‏ توانند بر ستون‏‌های لرزان پیشین دانشگاه بایستند و دولت را نقد کنند.

وی اضافه کرد: دولت باید اجازه دهد و دانشگاه را کمک کند تا ابزارهای انتقاد و اظهار نظر خود را بازیابد؛ چرا که نقد علمی نیازمند ابزارها و زمینه‏‌های ویژه خودش است. دانشگاه بایدآزادی خود رابازیابد. تحقیق وآزادی از لوازم ‌توسعه علمی وآزادی هستند.

وی در ادامه افزود:دانشگاه در تمامی حوزه‏‌های تخصصی و مورد نیاز کشور بایستی بتواند فضا را رصد کند، دست به تحلیل بزند و پیشنهاد ارائه دهد، اما همه این‎ها شرایطی را طلب می‏‌کند که امروز وجود ندارد؛ ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم اعضاء هیئت علمی و دانشجویان بدون آنکه لوازم مادی و معنوی اظهار نظر و روشنگری در اختیار آنان قرار گیرد امکان روشنگری داشته باشند.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که در سالیان گذشته رنج‏‌های بسیاری بر جامعه دانشگاهی رفته است، ابراز عقیده کرد: جامعه دانشگاهی دل چرکین شده‏‌اند و حضور مجددشان زمان نیاز دارد تا اعتماد این جامعه بار دیگر جلب شود. و البته آقای رئیس جمهور نبایستی نکته‏‌ای را از نظر پنهان کنند که لزوما بلند بودن صدایی خاص از دانشگاه دلیلی بر نمایندگی صاحب صدا از کل جامعه دانشگاه نیست و ایشان نیاز است همه صداهایی که در سالیان اخیر حذف شده‏‌اند را دعوت کنند و اطمینان دهند که گوش شنوایی در دولت وجود دارد. در دانشگاه صدای اسلحه و خشونت نیست و ادبیات حاکم بر دانشگاه مبتنی بر تفکر است، لذا نبایستی خط کشی‏‌های نظارتی معمول که در دیگر مکان‏‌ها وجود دارد در دانشگاه دیده شود.

دینی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در باره‌ی دانشجویان ستاره دار گفت:صحبت‌های آقای روحانی درباره‌ی دانشجویان ستاره دار نشان دهنده‌ی رویکرد وی وخبر از مشی درست دولت در برابر دانشگاه می‏‌دهد؛ اما شخص رئیس جمهور به عنوان بالاترین تصمیم گیرنده قوه مقننه ضرورت دارد از وزارت علوم تمام قد پشتیبانی کند تا مسئله و غده چرکین برخورد با دانشگاه کنده شود. این روشن است دانشجو رانت خواری نمی‏‌کند، مانع از بررسی پرونده اشخاصی در قوه قضائیه نمی‏‌شود، اما در برابر این موضوع نیز سکوت نمی‏‌کند؛ قوه قضائیه، مجریه و مقننه پاسخگو می‏‌خواهد و انتظار پاسخگویی دارد. اما این به مذاق برخی خوش نمی‏‌آیند.

وی افزود:رئیس جمهوری بایستی به پشتوانه ملت نگذارد صدای تعدادی که در مقابل اقدام پسندیده وزارت علوم ایستاده‌‏اند بلندتر از آنچه هست جلوه داده شود. بنابراین اگر آقای روحانی به حضور دانشجو باور دارد تمام قد پشت وزیر علوم و تصمیمات آن بایستاد چرا که این تصمیمات خواست جامعه دانشگاهی است.

وی با بیان این‌که مبنای اختلاف در دانشگاه علم و اندیشه است اظهار کرد:اول از همه دولتیان بایستی این حقیقت را بپذیرند دانشجویان و اعضاء هیئت علمی به مانند یکدیگر فکر نمی‏‌کنند و حتی لزوما در تقسیم بندی‏های مرسوم اصلاح طلب و اصولگرا را نیز نمی‏‌گنجند، فهم این حقیقت توسط دولت بسیار مسیر دانشگاه را به جلو خواهد برد. دیگر اینکه ما در دانشگاه توپ و تفنگ نداریم و ابزار اختلاف نظر در دانشگاه علم و اندیشه است بنابراین دولت هیچ واهمه‏‌ای نباید داشته باشد حضور جریان‏‌های فکری جدید را در دانشگاه بپذیرد و از اساتیدی که متفاوت فکر می‏‌کنند، دعوت کند تا ایده‏ های خود را در معرض نقد بگذارند و ایده‏‌های دیگران را نیز به چالش بگیرند. این مسئله هم مورد تایید شرع اسلام است و هم از آرمان‏‌های انقلاب است و هم از مطالبات رهبری که در غالب کرسی های آزاد اندیشی طرح شده است. و اگر انجمن اسلامی دانشجویان خود را پیگیر این فضا می‏‌داند به دلیل آرمانی دینی و ملی است که برای خودش در نظر گرفته است و لذا این فرصت را مغتنم می‌شمارد تا از این روحیه دینی و انقلابی دولت تدبیر امید در راستای تحقق آرمان خود بهره بگیرد.

دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در پایان همچنین با تاکید بر تفاوت سیاست زدگی با گشایش سیاسی گفت:مسیر فعلی دولت خلاف سیاست زدگی است هرچند انتظار می‏‌رود گشایش سیاسی در دانشگاه رخ دهد، اما گشایش سیاسی با سیاست زدگی مترادف نیست .

انتهای پیام

کد N123165