روابط ایران و مصر؛عوامل واگرایی و زمینه های همگرایی

ايران,مصر

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، عوامل واگرایی و زمینه های همگرایی را در روابط ایران و مصر مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: ایران و مصر مشابهت ها و اشتراکات تاریخی و فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند که این امر می تواند محرک مناسبی برای بهبود روابط آنها باشد. دو کشور با برداشتن گام های مشترک در شرایط حساس خاورمیانه می توانند در حل و فصل مسائل منطقه تاثیرگذار باشند. نزدیکی دو ملت ایران و مصر و همراهی دو دولت در فضای کنونی خاورمیانه می تواند آثار و پیامدهای مثبتی به همراه داشته باشد.

ایران و مصر به عنوان دو قدرت منطقه ای و تاثیرگذار جهان اسلام با گسترش همکاری می توانند منافع مشترک متعددی را از قبل این روابط پیگیری کنند و در راستای منافع مسلمانان منطقه و ازجمله ملت های تحت ستم در اراضی اشغالی حرکت کنند. قرار گرفتن مراکز اصلی فقه تشیع و تسنن در ایران و مصر نزدیکی منافع دو کشور در جهان اسلام شرایطی را پدید آورده است که می توان از آن برای بهبود روابط طرفین استفاده کرد.

مصر دروازه ورود به آفریقاست و همزمان به دلیل جایگاهی که در جهان عرب دارد می تواند باعث بهبود روابط ایران با جامعه عربی شود گسترش روابط دو کشور همچنین می تواند در تقویت اثرگذاری سازمان همکاری اسلامی نیز موثر واقع شود. رابطه ایران با مصر به عنوان یک کشور مهم سنی مذهب می تواند در کاهش نزاع مذهبی سنی – شیعی در منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد و نقش قدرت های فرامنطقه ای را در این امر کاهش دهد.

یقینا بهبود و توسعه مناسبات دو کشور ایران و مصر به عنوان و قدرت مهم منطقه ای و اسلامی به نفع هر دو کشور است و می تواند بر حل و فصل مسائل منطقه ای تاثیرگذار باشد . بر این اساس لازم است که دستگاه سیاست خارجی کشور با اتخاذ دیپلماسی فعال و پویا در جهت کاهش عوامل واگرایی میان دو طرف تلاش کند و بر یافتن نقاط مشترک و تاکید بر زمینه های همگرایی میان دو کشور متمرکز شود. مجلس شورای اسلامی نیز با فعالیت های پارلمانی از طریق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ، افزایش مبادلات پارلمانی و گسترش فعالیت گروه دوستی پارلمانی ایران و مصر (در آینده و با تشکیل پارلمان جدید در مصر) می تواند کمک شایانی به دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داشته باشد.

در همین چارچوب به طور خاص پیشنهادهای ذیل برای بهبود مناسبات ایران و مصر توصیه می شوند: نخست آنکه، بهتر است گسترش مبادلات در حوزه هایی صورت گیرد که تصویر ایران را در جامعه عربی مصر بهبود بخشد و تبلیغات منفی سلفی ها در مورد ایران و شیعیان را در این کشور خنثی سازد. بر همین اساس، فعال سازی دیپلماسی رسانه ای و نیز تبادل محصولات رسانه ای اکیدا توصیه می شود.

دوم آنکه، تاکید می شود ایران در دیپلماسی بین المللی خود بر همکاری با مصر در نهادهای چند جانبه بر اساس دغدغه های مشترک تمرکز کند. نهادهایی از قبیل سازمان همکاری اسلامی و جنبش عدم تعهد، بسترهای مناسبی برای بهبود روابط میان دو کشور به شمار می آیند.

سوم آنکه، گسترش تعاملات گردشگری در گرو بسترسازی فرهنگی در این زمینه است. مبادلات فرهنگی ایران در حوزه هایی از قبیل آموزش عالی ، گفتگوی میان ادیان و مذاهب و امثال آنها می تواند در بهبود مناسبات دو جانبه با مصر موثر باشد.

انتهای پیام

کد N123106

وبگردی