آمریکا: روسیه باید دولت سوریه را برای مذاکره جدی تحت فشار بگذارد

واشنگتن از دولت روسیه خواست تا به دمشق برای حضور جدی در مذاکرات ژنو که دور دوم آن بدون پیشرفتی پایان یافت، اعمال فشار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که مشخص است که روسیه باید دولت دمشق را برای حضور موثر در مذاکرات صلح ترغیب کند و به سوریه فشار وارد آورد.

مذاکرات صلح ژنو که ابتکار عمل آمریکا و مسکو است، تاکنون پس از دو دور برگزاری در سوئیس بدون پیشرفتی همراه بوده است. دور نخست این مذاکرات در ژانویه 2014 با حضور رو در روی دو طرف برگزار شد که با موفقیتی اندک همراه بود اما دور دوم این مذاکرات که جمعه پایان یافت، هیچ پیشرفتی نداشت.

یکی از مقام‌های ارشد آمریکا مدعی شد: مقصر بن‌بست موجود در مورد مذاکرات صلح میان دولت سوریه و مخالفان این کشور در اصل نمایندگان دولت دمشق هستند.

این مقام مسئول در ادامه ادعاهای خود گفت: ایالات متحده به دنبال پیشرفت بیشتر در مذاکرات صلح است تا این ناکامی را از میان بردارد و به هدف اصلی که برقراری صلح در سوریه است، دست پیدا کند. ما به دنبال دستیابی به اهداف سازنده هستیم. یکی از کشورهایی که مذاکرات صلح ژنو را مطرح کرد روسیه است و بنابراین مسئول ترغیب دولت دمشق برای حضور در این مذاکرات محسوب می‌شود.

ماری هارف همچنین با تاکید بر نقش مهم مسکو درباره حضور دولت سوریه در مذاکرات صلح، افزود: ما از روس‌ها می‌خواهیم که اقدامات بیشتری را برای این کار انجام دهند چرا که کشور دیگری نمی‌تواند از عهده این کار برآید.

انتهای پیام

کد N123067