شورای امنیت راههای توسعه همکاریهای امنیتی اتحادیه اروپا با سازمان ملل را بررسی کرد

اتحادیه اروپا

سازمان ملل، ایرنا - اعضای شورای امنیت راههای همکاریهای امنیتی اتحادیه اروپا و نهادهای مختلف سازمان ملل به منظور تقویت امنیت و ثبات جهانی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای امنیت عصر جمعه به وقت محلی در نشستی با حضور بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات و بحران های جهانی بحث و گفت وگو کردند.

در این نشست، راه های همکاری های سازمان های اتحادیه اروپا و سازمان ملل به مذاکره گذاشته شد و برای اولین بار اتحادیه اروپا و سازمان ملل توانستند به توافقی بر سر( دستور کار جلسه) برسند.

کاترین اشتون بر هدف مشترک اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای حل مشکلات جهانی به ویژه تنش های کنونی در نقاط مختلف جهان تاکید کرد.

وی افزود : در نشست امروز درباره تحولات کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل آفریقا، سومالی و کوزوو و همچنین ادامه مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران بحث و تبادل نظر شد.

کاترین اشتون در پایان اظهار امیدواری کرد که همکاری های بیشتر اتحادیه اروپا و سازمان ملل نقش مهم و برجسته تری در حل بحران های جهانی ایفا کند.

بان کی مون نیز با استقبال از گسترش همکاریهای امنیتی بین اتحادیه اروپا و نهادهای مختلف سازمان ملل، گفت : اقدام مشترک ما می تواند تاثیر شگرفی برای حل بسیاری از مناقشات جهانی به همراه داشته باشد.

دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت جلوگیری از درگیری، حفظ صلح، میانجی گری، پیشنهاد برای خاتمه درگیری ها اهدافی پیچیده و سخت می باشند که با همکاری دو جانبه نهاد های مختلف راه رسیدن به این اهداف دشوار را آسان می کند.

وی تاکید کرد که آغاز همکاری های گسترده تر بین سازمان ملل و اتحادیه اروپا عصر جدیدی را درخصوص برقراری ثبات و امنیت در سطح بین الملل به وجود خواهد آورد.

اروپام 1908
کد N122935