کرزای انتقادهای آمریکا نسبت به آزادی زندانیان بگرام را رد کرد

رئیس‌جمهوری افغانستان انتقادهای مطرح شده از سوی واشنگتن در خصوص آزادی 65 تن از زندانیان طالبان از زندان بگرام را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، روز پنج‌شنبه 65 تن از زندانیان زندان بگرام به رغم انتقادهای شدید سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی (ناتو) و آمریکا آزاد شدند.

واشنگتن ضمن انتقاد شدید از این اقدام دولت کابل،‌ اعلام کرد که این اقدام باعث می‌شود مجرمانی خطرناک به شهرهای افغانستان بازگردند.

کرزای که در حال حاضر در چارچوب مذاکرات سه‌جانبه با ترکیه و پاکستان به آنکارا سفر کرده است، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر مقام‌های قضایی افغان تصمیم می‌گیرند که یک زندانی آزاد شود، این مسأله به آمریکا ارتباطی ندارد.

این در حالی است که پیش‌تر سفارت واشنگتن در کابل ضمن ابراز تأسف نسبت به آزادی این 65 زندانی از زندان بگرام، اعلام کرد: دولت افغانستان مسئولیت عواقب این تصمیم را عهده‌دار خواهد بود.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی (ناتو) نیز به ابراز نگرانی شدید نسبت به این تصمیم کابل پرداخت و خاطرنشان کرد: افرادی که آزاد شده‌اند در حملاتی به نیروهای ناتو و افغان دست داشته‌اند.

حامد کرزای در بیانیه خود اعلام کرد، زندان بگرام با قوانین و تمامیت ارضی افغانستان تطابقی ندارد و یکی از موضوعاتی است که تنش‌هایی را میان کابل و واشنگتن در پی داشته است.

رئیس‌جمهوری افغانستان ادامه داد: امیدوارم آمریکا به مداخله‌های خود در اموری که به مقام‌های قضایی افغان مربوط می‌شود، پایان دهد و به تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارد.

انتهای پیام

کد N122716