مقام روس: عزم روسیه برای ساخت واحدهای جدید نیروگاه هسته ای بوشهر جدی است

ساخت واحد های جددی

مسکو - ایرنا- ˈنیکلای اسپاسکیˈ معاون شرکت دولتی روس اتم اعلام کرد عزم کشورش برای ساختن واحد های جدید نیروگاه هسته ای بوشهر جدی است.

به گزارش ایرنا اسپارسکی روز جمعه در دیدار با مهدی سنایی سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه اظهار داشت: روسیه و ایران دو کشور بزرگ و توانمند هستند و پتانسیل زیادی برای همکاری از جمله در حوزه انرژی هسته ای دارند.

وی افزود: این حوزه می تواند زمینه شایسته ای برای همکاری دراز مدت دو کشور باشد.

معاون شرکت روس اتم افزود: روسیه از فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران حمایت می کند و بحث راه اندازی نیروگاه بوشهر نه تنها برای دو دولت بلکه برای دو ملت بسیار مهم است . روسیه علیرغم همه فشارها کار تکمیل نیروگاه بوشهر را تمام کرد و راه اندازی واحد اول آن نمونه موفق همکاری بین دو کشور است.

مقام روس در خصوص ایجاد واحد دوم نیروگاه بوشهر نیز گفت: امیدوارم با توافق طرفین، قرارداد مربوطه به امضاء برسد.

وی افزودˈ دو معیار برای ما در همکاری ها مهم است، اینکه باید این فعالیت از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر و برای طرفین سودمند باشد و دوم اینکه این همکاری با تعهدات بین المللی و قوانین داخلی ایران و روسیه مطابقت داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز ضمن اشاره به روابط خوب دو کشور در سالهای گذشته، اظهار داشت: اراده قوی آقای روحانی و آقای پوتین، روسای جمهور دو کشور بر تقویت و توسعه همکاری ها در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی به ویژه در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای است.

سنایی افزود: همکاری برای ایجاد واحدهای جدید در نیروگاه اتمی بوشهر، نمونه ای از توجه مقامات دو کشور به اهمیت روابط فیمابین در حوزه های مختلف می باشد.

سنایی با اشاره به تمایل شرکت های خارجی برای حضور در عرصه های اقتصادی و تجاری ایران گفت: کشورهایی که مانع همکاری های بین المللی ایران بودند، اکنون رقابت شدیدی بین شرکت های آنها، برای حضور در ایران صورت گرفته است .

وی خاطر نشان کرد: موضوع ایجاد نیروگاه فاز دوم نیروگاه بوشهر، در دستور کار همکاری های دو کشور می باشد و قرار است در این رابطه هیات هایی برای انجام مذاکره و بررسی موضوع مبادله شود.

واحد نخست نیروگاه هسته ای بوشهر با ظرفیت تولید سالانه یک هزار مگاوات برق هسته ای سال گذشته میلادی توسط روس ها راه اندازی شد.

اروپام/2242**518**1144
کد N122690