نماینده دولت: وزارت بهداشت بسیارخادمانه عمل کرده است

مناظره

تهران- ایرنا- نماینده دولت در برنامه مناظره شبکه یک سیما گفت: با وجود بسیاری ازکمبودهای موجود در وضعیت بودجه، وزارت بهداشت بسیار خادمانه عمل کرده است و امکان ارایه خدمات بهتر ازاین وجود نداشت.

علیرضا اولیایی منش در برنامه مناظره تلویزیونی با موضوع قیمت تمام شده خدمات پزشکی در کشورکه عصرجمعه در شبکه یک سیما برگزار شد، با بیان این که در شرایطی که قیمت تمام شده هتلینگ، نزدیک به یک سوم قیمت واقعی است، شرایط غیراستاندارد و کمتر از سطح بین المللی است خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی از بیمارستان ها انتظار داشته ایم 80 درصد خدمات دولتی را پوشش دهند.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد وزارت بهداشت و دیگر بخش های نظام سلامت این است که بخش دولتی در ارایه خدمات بسیار خادمانه عمل کرده و مورد مظلومیت قرار گرفته است.

وی همچنین با اشاره به ریشه مشکلات هزینه های سلامت در کشور گفت: در برهه ای از زمان قیمت تمام شده خدمات محور ارایه خدمت قرار نگرفت و در نتیجه کسری شدیدی به حوزه سلامت تحمیل شد و این امر همزمان با تورم شدید بود.

اولیایی افزود: در این برهه زمانی به جای پرداختن به ریشه مشکلات در نظام سلامت خود را متهم کرده ایم.

وی تاکید کرد در وزارت بهداشت که همه سال با کمبود بودجه بسیار مواجه بوده است امکان ارایه خدمت با کیفیت بالاتر از خدمات ارایه شده امکان پذیر نبود.*** محمد جهانگیری: بخش بهداشت و درمان تنها 5.3 بودجه کشور را می گیرند

محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی از دیگر مهمانان این مناظره گفت: بخش بهداشت و درمان تنها 5.3 بودجه کشور را می گیرند که این رقم بسیار کم است.

وی با اشاره به خدمات ارایه شده پزشکان در دوران جنگ تحمیلی و دوران سازندگی گفت: یشترین دستاوردها در حوزه سلامت است اما اکنون تکلیف وضعیت پزشکان کشور مشخص نیست. این قشر بدهکارند یا خدوم ملت؟

وی با اشاره به قوانین موجود در حوزه بهداشت گفت: همه دستگاه ها ملزم به احصا قیمت تمام شده خدمات خود هستند اما از سال 73 این امر انجام نشده و موجب رنج مردم و متهم شدن جامعه پزشکی شده است.***رستمیان: دارو و آزمایشات تجویزی برای بیماران بیش از میزان لازم است

عبدالرحمان رستمیان نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به میزان تخلفات پزشکی در کشور گفت: بخشی از تخلفات در بخش خصوصی به دلیل گرداندن یک مرکز درمانی با سود بیشتر است و این تخلفات حتی با انجام اعمالی که بیمار به آن نیاز ندارد صورت می گیرد.

وی با بیان این که مصرف دارو در کشور دوبرابر میانگین جهانی است ودر برخی موارد آزمایشات تجویز شده برای بیماران بسیار بیشتر از میزان لازم است گفت: می توان این منابع اضافی را به بیمه ها منتقل کرد.

رستیمان با تاکید بر تعیین قیمت تمام شده هزینه های خدمات بهداشتی و درمانی گفت: گاهی با تعیین قیمت کم ، کیفیت خدمات ارایه شده واحدهای درمانی کم شده و گاها تخلفاتی را انجام می دهند و در برخی مواقع برخی از خدمات را حذف می کنند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی نیز باری از بهداشت را برمی دارد که باید با گذاشتن حداقل سود کاری کنیم که بتوانند روی پای خود بایستند.***طریقت منفرد: در سال 60 برخی ازپزشکان هندی حتی پزشک نبودند

محمدحسین طریقت منفرد وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت دهم در ادامه این مناظره وضعیت نیروی انسانی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و اوایل انقلاب اسلامی را بسیار ضعیف خواند و گفت: در سال 1363 حتی برخی از پزشکان هندی حاضر در کشور پزشک نبودند.

وی تاکید کرد اسکلت مستحکم نظام پزشکی کشور نیروی انسانی است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: 20 درصد امکانات کشور خصوصی است ، امامسوولان وظیفه دارند بخش هایی که با هزینه بیت المال اداره می شود را به نحوی مدیریت کنند که مردم نیاز مند به استفاده از امکانات بخش خصوصی نباشند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: این موضوع در حالی مطرح می شود که تخصص های اطفال و داخلی درایران درحال انقراض است و استفاده از علم بالینی جای خود به استفاده از تجهیزات و ابزارها داده است.

طریقت منفرد خاطرنشان کرد: چرا درآمد پزشک متخصص بیش از 100 برابر یک پزشک بالینی است که امید است در دوران تدبیر و امید این مساله مرتفع شود.***عبدالرضا مصری:بیمارستان های دولتی به نوعی ویترین شده است

عبدالرضا مصری وزیر اسبق رفاه و تامین اجتماعی و عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براساس قانون ، پزشکان استخدام پیمانی و رسمی مراکز دولتی مجاز به فعالیت پزشکی در بخش خصوصی نیستند اما چند درصد از پزشکان در بخش خصوصی در ساعاتی که موظف اند در بیمارستان های دولتی خدمت می کنند. هیچ نهاد نظارتی در این زمینه وجود ندارد.

وی با طرح این پرسش که صیانت از حقوق بیمار در کشور کجاست گفت: تا زمانی که محور فعالیت ها را مشخص نکرده ایم نمی توانیم به این سوال پاسخ دهیم.

مصری خاطرنشان کرد: نظام سلامت به تکالیف برنامه پنجم توسعه عمل نمی کند که از آن جمله می توان به نظام پایه، پزشک خانواده، تشکیل هیات امنا در بیمارستان تعرفه های مربوط و کلینیک های ویژه اشاره کرد.

وی افزود: در حالی که وظیفه دولت تعیین تعرفه بوده است اما مجلس شورای اسلامی این میزان تعرفه را تغییر می دهد.*** محمد قنادی: مردم از موارد زیرمیزی بی اطلاع اند

محمد قنادی عضوهیات علمی مطالعات راهبردی حکمت و پژوهشگر اقتصاد سلامت اظهار داشت: بسیاری از مردم از مفهوم زیرمیزی آگاه نیستند.

وی توضیح داد: هرپولی که خارج از روال رسمی داده شود زیرمیزی است و تخلف محسوب می شود که مردم می تواند شکایت کنند.

قنادی با بیان اینکه تعرفه های پزشکی غیرواقعی است گفت: از تعداد 14 پزشک زیرمیزی بگیر بابت هر عمل جراحی قلب چند ده میلیون تومان زیرمیزی می گرفته اند.

این پژوهشگر اقتصاد سلامت با طرح این سوال که در این جامعه درآمد پزشک باید چقدر باشد تا پدیده زیرمیزی رخ ندهد گفت: یک کارگر دارای درآمد کمتر از کارمند، معلم و دیگر موارد مشابه کمتر از دو میلیون و یک استاد دانشگاه چهار تا پنج ملیون درآمد دارند، یک پزشک باید چقدر درآمد داشته باشند.

وی تاکید کرد: این زیاده خواهی ها باعث شکستن کمر مردم شده است و باعث شد تا بیمه ها به خاک سیاه بنشینند و باعث ناکارآمد شدن آن ها شده است و در نهایت از دولت پول می خواهند.

اجتمام(5)**9190**
کد N122672