نامه نگاری کمپین حامیان سربازان ربوده شده ایرانی به چهار مقام برجسته دنیا

ایران و پاکستان,پاکستان

کمپین حامیان سربازان ربوده شده ایرانی به زبان‌های مختلف در صفحات شبکه‌ اجتماعی فیسبوک خطاب به چهار مقام برجسته در دنیا «تضمین سلامت و آزادی این سربازان و بازگشت آن‌ها» را خواستار شدند.

به گزارش خبرآنلاین، در صفحات ایجاد شده توسط اعضای این کمپین خطاب به بان کی مون، دبیرکل محترم سازمان ملل متحد،حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور ایران،ممنون حسین، رییس جمهور پاکستان وپیتر مارور، رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ نوشته شده ،آمده است:پنج سرباز ایرانی به وسیله گروه مسلح «جیش العدل» در مرزهای جنوب شرقی ایران ربوده شده‌اند. چند روزی است که خانواده آن‌ها و تمام ملت ایران نگران سلامتی و جان‌شان هستند.

در ادامه این متن، آمده است:این اولین اقدام گروه تروریستی جیش‌العدل نیست و در گذشته نیز اقدامات مشابهی را در منطقه انجام داده است. این پنج نفر که در حال گذراندن دوران خدمت سربازی خود بوده‌اند قربانی مناقشه‌هایی هستند که خودشان هیچ نقشی در آن ندارند. این اقدامات خلاف تمام موازین بین‌المللی است.
در همین حال، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم پاسخگو بودن دولت پاکستان در قبال ربوده شدن چند ایرانی در مرز این کشور در عین حال تاکید کرد که وقوع یک حادثه به معنی ناامنی کشور نیست و نمی‌توان تمام رابطه با یک کشور را به خاطر چند مسئله خدشه‌دار کرد.

علاءالدین بروجردی در گفت‌وگویی از پیگیری این موضوع توسط وزارت خارجه، کشور و اطلاعات خبر داد و گفت:قرار است هیاتی از سوی وزارت کشور به پاکستان برای مذاکره اعزام شود زیرا مسئولیت امنیت با دولت‌هاست و دولت پاکستان طبیعتا باید در مورد گروه‌های تروریستی که از مرز مشترک آن کشور وارد می‌شوند و به آن‌جا برمی‌گردند،‌ پاسخگو باشد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با ایسنا در مورد تاثیر ربوده شدن چند سرباز ایرانی در روابط بین ایران و پاکستان خاطرنشان کرد: در مرز ترکیه هم ما سال‌هاست که مشکل مشابهی داریم و گروهک پژاک در روستاهای مرزی آن منطقه مشکلاتی ایجاد می‌کند ولی ما تمام رابطه را با چند مسئله گره نمی‌زنیم؛ زیرا قدرت‌های بزرگ هم از این طریق به دنبال تخریب رابطه ما با همسایگان‌مان هستند اما دولت‌های همسایه حتما باید در قبال حوادثی که در مرز کشورشان اتفاق می‌افتد پاسخگو باشند.
وی درباره درخواست گروهک تروریستی جیش‌العدل برای مذاکره نیز اظهار کرد: این گروهک‌ها نیز طرف حساب ما نیستند بلکه طرف حساب ما دولت پاکستان است و اگر مذاکره‌ای قرار است انجام شود، خود آن‌ها باید این کار را بکنند.
بروجردی درادامه با اشاره به تجارب پیشین به گروگان گرفته شدن ایرانی‌ها در مرز پاکستان تصریح کرد: بسیاری از گروگان‌ها تاکنون آزاد شده‌آند و روال کلی این نیست که گروگان‌ها بهیشهادت برسند اما در هر صورت تلاش ما این است که بشود این افراد را سالم به کشور بازگرداند.
وی در پایان گفت: در ماجرای به گروگان گرفته شدن چند ایرانی در سوریه با وجود آن آشوب در کشور سوریه و ده‌ها هزار تروریست در آنجا صبر یک ساله پشتوانه به نتیجه رسیدن کار بود و این طور نیست با شتابزدگی بشود مسئله را حل کرد وگرنه می‌شود با یک عملیات متقابل تهاجمی، تقابل کرد اما آن‌چه برای ما مهم است که گروگان‌ها سالم به وطن برگردند.

/212 27

کد N122544