عزم جدی روسیه برای ساخت واحدهای جدید نیروگاه هسته‌ای بوشهر

ايران,انرژي هسته‌يي,روسيه,هسته‌‌يي,نيروگاه بوشهر

مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه روز جمعه 25 بهمن با نیکلای اسپاسکی معاون شرکت دولتی روس اتم دیدار و در خصوص گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی هسته‌ای بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این دیدار نیکلای اسپاسکی اظهار کرد: روسیه و ایران دو کشور بزرگ و توانمند هستند و پتانسیل زیادی برای همکاری از جمله در حوزه انرژی هسته‌ای دارند. این حوزه می‌تواند زمینه شایسته‌ای برای همکاری دراز مدت دو کشور باشد.

معاون شرکت روس اتم افزود: روسیه از فعالیت های هسته‌ای صلح آمیز ایران حمایت می‌کنیم و بحث راه‌اندازی نیروگاه بوشهر نه تنها برای دو دولت بلکه برای دو ملت بسیار مهم است. روسیه علی‌رغم همه فشارها کار تکمیل نیروگاه بوشهر را تمام کرده و راه‌اندازی واحد اول آن نمونه موفق همکاری بین دو کشور است.

این مقام روس درباره ایجاد واحد دوم نیروگاه بوشهر نیز گفت: امیدوارم با توافق طرفین، قرارداد مربوطه به امضاء برسد.

وی افزود: دو معیار برای ما در همکاری‌ها مهم است؛ اول این‌که باید این فعالیت از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر و برای طرفین سودمند باشد. دوم این‌که این همکاری با تعهدات بین‌المللی و قوانین داخلی ایران و روسیه مطابقت داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن اشاره به روابط خوب دو کشور در سال‌های گذشته، اظهار کرد: اراده قوی جناب آقای روحانی و آقای پوتین، روسای جمهور دو کشور بر تقویت و توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و... به ویژه در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است. همکاری برای ایجاد واحدهای جدید در نیروگاه اتمی بوشهر، نمونه‌ای از توجه مقامات دو کشور به اهمیت روابط فیمابین در حوزه‌های مختلف می‌باشد.

سنایی با اشاره به تمایل شرکت‌های خارجی برای حضور در عرصه‌های اقتصادی و تجاری ایران، گفت: کشورهایی که مانع همکاری‌های بین‌المللی ایران بودند، اکنون رقابت شدیدی بین شرکت‌های آن‌ها، برای حضور در ایران صورت گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: موضوع ایجاد نیروگاه فاز دوم نیروگاه بوشهر، در دستور کار همکاری‌های دو کشور می‌باشد و قرار است در این رابطه هیات‌هایی برای انجام مذاکره و بررسی موضوع، تبادل گردد.

انتهای پیام

کد N122451