چه کسانی داعش را اداره می‌کنند؟

سیاسی

شبکه العربیه با انتشار گزارشی از فرماندهان بلندپایه گروه تروریستی "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) از هویت این افراد پرده بر داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه العربیه با انتشار این گزارش اعلام کرد، همه فرماندهان گروه داعش که شش نفر هستند و برخی از آنها کشته شده‌اند، عراقی هستند و نامشان در فهرست افراد تحت تعقیب جرایم تروریستی قرار داشته و یا دارد.

شبکه العربیه تاکید کرد که این اطلاعات را معاون وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه‌ای در اختیار این شبکه قرار داده است.

بر این اساس چهارتن از این فرماندهان از فرماندهان ارتش عراق در دوره صدام بوده‌اند. این چهار نفر پیشتر در بازداشت به سر می‌بردند و در بازداشتگاه آمریکایی "بوکا" در شهر عراقی ‌ام قصر نگهداری می‌شدند. تصاویر این افراد برای نخستین بار رسانه‌ای شده است.

ابو بکر البغدادی

نام واقعی این فرد ابراهیم البدری است و کنیه سابقه‌اش ابو دعاء بود. وی استادیار دانشگاه در رشته مطالعات اسلامی، امام جماعت مسجد احمد بن حنبل سامراء، امام جماعت مسجدی در بغداد و سپس مسجدی در فلوجه بود. نیروهای آمریکایی البغدادی را در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۰۴ دستگیر کردند و حدود ۳ سال در زندان نگه داشتند.

البغدادی پس از خروج از زندان تشکیلاتی با نام، "ارتش اهل سنت" تاسیس کرد و پس از آن به القاعده پیوست. او مرد سوم تشکیلات القاعده در عراق شد و پس از آن به جانشینی ابو عمر البغدادی و فرمانده کلی این تشکیلات رسید.

ابو ایمن العراقی

وی از مهم‌ترین مسئولان داعش است و از فرماندهان ارتش عراق در دوره صدام محسوب می‌شود. العراقی هم اکنون عضو شورای فرماندهی نظامی داعش است که از ۳ نفر تشکیل شده است. وی متولد سال ۱۹۵۶ است و از افسران سازمان اطلاعات نیروی هوایی دوره صدام بود، کنیه‌اش در عراق ابو مهند السویداوی است. وی در سال ۲۰۰۷ دستگیر شد و حدود ۳ سال را در زندان گذراند. پس از آن در سال ۲۰۱۱ به دیرالزور سوریه رفت و اکنون فرماندهی داعش در ادلب، حلب و کوه‌های لاذقیه را بر عهده دارد.

ابو احمد العلوانی

نامش ولید جاسم العلوانی است و او نیز از افسران ارتش عراق دوره صدام بود. العلوانی هم‌اکنون عضو شورای فرماندهی نظامی ۳ نفره داعش و یکی از قدرتمندترین افراد در این گروه است.

ابو عبد الرحمن البیلاوی

نامش واقعی این فرد اسماعیل نجم است و کنیه‌ ابو اسامه البیلاوی دارد. وی ساکن الخالدیه در استان الانبار بود. ۲۷ ژانویه سال ۲۰۰۵ دستگیر و به زندان بوکا انتقال داده شد. او نیز از افسران ارتش عراق در دوره صدام بود و از اعضای شورای فرماندهی نظامی ۳ نفره داعش بود. پس از آن البیلاوی ریاست شورای مرکزی داعش را عم بر گرفت و اخیرا در خالدیه الانبار کشته شد.

حجی بکر

نامش سمیر عبد محمد الخلیفاوی است. وی از فسران سابق ارتش عراق در دوره صدام بود و وظیفه‌اش ارتقای تسلیحات و تجهیزات نظامی داعش بود. خلیفاوی نیز مدتی در زندان بوکا بازداشت بود و پس از آزادی، به القاعده پیوست. وی مهم‌ترین عضو داعش در سوریه بود و اخیرا در درگیری‌های این کشور کشته شد.

ابو فاطمه الجحشی

نامش نعمه عبد نایف الجبوری است. مسئولیت عملیات داعش در جنوب عراق و سپس کرکوک و مناطق دیگر را بر عهده داشت.

العربیه می‌گوید که اطلاعات در این باره را به شکلی انحصاری به دست آورده است و قرار است جمعه ساعت نه و نیم به وقت سعودی گزارشی در این باره در برنامه "صناعة الموت" پخش شود.

انتهای پیام

کد N122416