مدیر عامل سابق هالک بانک ترکیه آزاد شد

17دسامبر,ترکیه سیاسی

آنکارا - ایرنا - سلیمان ارسلان مدیر عامل سابق هالک بانک (بانک ملی) ترکیه که از او به عنوان یکی از اصلی ترین متهمان پرونده جنجالی عملیات ارتشا و فساد مالی در ترکیه نام برده می شود روز جمعه از زندان آزاد شد.

شبکه خبر 7 ترکیه گزارش کرد که دادگاه رسیدگی کننده به پرونده فساد مالی و ارتشا، درخواست وکیل سلیمان ارسلان را برای ادامه محاکمه نامبرده بدون حبس را پذیرفت و حکم آزادی وی را صادر کرد.

ارسلان در عملیات پلیس استانبول در 17 دسامبر گذشته مصادف با 26 اذرماه گذشته که به دستور قوه قضائیه شروع و زلزله سیاسی در ترکیه ایجاد کرد، دستگیر شده بود.

پلیس به هنگام دستگیری وی در منزلش بیش از چهار میلیون دلار پول نقد کشف و ضبط کرد.

ارسلان مدعی شده است این پول اهدایی افراد خیر برای ساخت یک واحد مدرسه امام خطیب بوده است.

گفته می شود دادستان مسوول در پی ارایه مدارک لازم از سوی وکیل سلیمان ارسلان و همچنین استماع شواهد و افرادی که این پول را در اختیار مدیرعامل سابق هالک بانک گذاشته اند، از دادگاه خواسته است تا نامبرده را آزاد کند. اما محاکمه وی همچنان ادامه خواهد داشت.

افزون بر مدیرعامل سابق هالک بانک ، هشت نفر دیگر از دستگیرشان در این پرونده نیز امروز آزاد شدند.

دولت آنکارا و به ویژه ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه این عملیات را به عنوان کودتا علیه دولت و ضربه زدن به اعتبار حزب حاکم عدالت و توسعه در آستانه انتخابات شهرداری ها ارزیابی و عنوان کرده است که این عملیات بخشی از توطئه محافلی است که در صدد تشکیل دولت موازی در ترکیه می باشند.

محافل دولتی آشکارا و ضمنی جماعت نور به رهبری فتح الله گولن را عامل اصلی تشکیل دهنده دولت موازی در این کشور معرفی کرده اند.

اردوغان نیز روز گذشته بار دیگر با رد اتهام های وارده علیه وزرا و فرزندان وزرا و فرزند خود گفت که بزودی علیه دادستان هایی که این اتهام ها را به آنان وارد کرده اند، اقامه دعوی خواهند کرد.

خاورم/2011**230**1542
کد N122369