بروجردی:مردم باید از همه چیز باخبر باشند/نوبخت: ما در مذاکرات ژنو برنده بودیم

علاءالدین بروجردی,محمدباقر نوبخت,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

سخنگوی دولت گفت:ما در مذاکرات ژنو برنده بودیم و چیزی را از دست ندادیم. همین که توانستیم دیوار تحریم را کوتاه تر کنیم، تحریم پتروشیمی را بشکنیم و معیشت مردم را بهبود بخشیم و... کاری ارزشمند است.

به گزارش خبرآنلاین، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت شب گذشته در برنامه تلویزیونی  «دیروز،امروز،فردا» بهبود وضعیت معیشت  را یکی از خواست های مردم  خواند و گفت: ما در مذاکرات ژنو برنده بودیم و چیزی را از دست ندادیم. دوستان باید بدانند که برای همه این ها باید مذاکرات سختی را پشت سر گذاشت.

وی با بیان اینکه تمام تلاش دشمن این است که چهره ای غیر منطقی و خشن از اسلام و ایران نشان داد، افزود: باید با منطق از حقوق ایران در مذاکرات دفاع شود. موفقیتی که در مذاکرات ژنو به دست آمد یک موفقیت ملی است و درک درست و حمایت مردم از خادمان خود باعث می شود انگیزه ما بیشتر شود و با قاطعیت بیشتری مذاکرات هسته ای را پیش ببریم و از حقوق ملت ایران دفاع کنیم.

مردم برای بحث هسته‌ای هزینه داده‌اند 

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امینیت ملی مجلس نیز در این برنامه تلویزیونی، اظهار داشت: بنده معتقدم با توجه به ملی بودن موضوع هسته‌ای و عزم ملی که برای آن وجود دارد، هم مجلسی ها، هم دانشگاهیان و نخبگان و هم مردم عادی حق دارند بسیاری از مسائل را بدانند.

وی ادامه داد:ممکن است برخی از ظرایف در مقطعی قابل گفتن نباشد اما کلیت موضوع باید برای مجلس و افکار عمومی باز شود.

بروجردی تاکید کرد:فکر می کنم در مقاطع قبلی این بحث بیشتر در جامعه وجود داشت. وقتی بحث و تبادل نظر در این مورد کمرنگ شود، گاهی قضاوت هایی می شود که شاید بر واقعیت هم مبتنی نباشد. مردم به دلیل بحث هسته‌ای هزینه داده اند و تحریم را تحمیل کرده اند و شهدای زیادی تقدیم کرده اند، به همین دلیل حق دارند که از همه چیز باخبر باشند.ی همچنین گفت: ما پیروز مصاف ده ساله با طرف مقابل هستیم. اگر نرمشی هم در این مسیر انجام می دهیم، این کار توسط یک قهرمان انجام می شود. باید مراقب باشیم که طرف مقابل ما را محدود نکند. ما با همت دانشمندان و اراده ملی غنی سازی 20 درصد را محقق کردیم. هیچ کشور دیگری مثل ایران مخالف بمب هسته ای نیست و آمریکایی ها در این مورد واقعاً دروغ می گویند. آن ها چند روز پیش آزمایشات جدیدی برای نسل جدید جنگ افزارهای هسته ای خود انجام داد. آمریکا چندین هزار بمب هسته ای دارد اما بازهم ما را متهم می کند. ما باید با رعایت خط قرمزها، در جهت تکمیل دستاوردهای خود قدم برداریم.

سخنگوی دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از این برنامه گفت: رابطه وسیعی بین حماسه سیاسی و اقتصادی وجود دارد. حماسه سیاسی بستر ساز حماسه اقتصادی است. با عنایت بر اینکه نوعی از دموکراسی در کشورهای بزرگ صنعتی وجود دارد، دولت ها منویات مردم خودشان را پیگیری می کنند و به این فکر می کنند که چه کاری انجام دهند تا در بین مردم خود محبوب شوند. در این شرایط ما باید مواضع مردم این کشورها را تغییر دهیم تا مواضع دولت ها نیز تغییر پیدا کند.

وی افزود: وزیر امور خارجه ما به درستی توانست از فرصت هایی که در عرصه های جهانی به دست آورد استفاده کند. بعد از مذاکرات و حضور رئیس جمهور در سازمان ملل بود که بسیاری از نظر سنجی‌ها نشان داد مردم خواستار گزینه نظامی علیه ایران نیستند. ما هرچقدر بتوانیم مواضع خود را از مواضع تکفیری های منطقه جدا کنیم و دیدگاه خود را در مورد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تبیین کنیم، موفق تر خواهیم بود.

وی افزود:بعد از اجلاس داووس سرمایه گذاران جهانی به سمت ایران سرازیر شدند و این نشان دهنده موفقیت های ماست.وبخت همچنین گفت: ما نباید دلخوش به غرب باشیم. همه برنامه های ما در قالب بودجه 93 روی میز مجلس گذاشته شده، میزان وابستگی ما در این بودجه به نفت و منابع خارجی نسبت به گذشته 3 درصد کاهش پیدا کرده است. ما یک میلیون بشکه نفت بیشتر در اقتصاد سال آینده پیش بینی نکرده ایم. خدمتگزاران مردم در دولت تدبیر و امید برنامه ای را در اختیار دارند که اگر حتی نتوانیم یک قطره نفت صادر کنیم، کشور روی پای خود مستحکم بایستد. ضمن اینکه به بهترین شرایط امیدواریم، خودمان را برای بدترین شرایط نیز آماده کرده ایم.

سعی می‌کنیم در «سبد کالا» بهبود روش داشته باشیم

وی اظهار داشت: ضمن اینکه فکر می کنیم باید در عرصه های جهانی منافع ملی را تامین کنیم اما نگاه دولت از سفره مردم و محرومین نیز دور نیست و همانطور که به مسائل بلند مدت چشم داریم اما از مسائل کوتاه مدت نیز غافل نیستیم. سبد کالا تا جایی که حس کنیم مردم نیازدارند ادامه خواهیم داد و سعی می کنیم بهبود روش داشته باشیم و اگر ضعفی هم بود از مردم عذرخواهی خواهیم کرد.

بروجردی نیز در ادامه برنامه گفت: در ادوار سابق مذاکرات هم قبل از عزیمت تیم هسته‌ای، همکاران ما در مجلس برای دفاع از حق ملی، بیانیه ای تهیه می شد و تیم مذاکره کننده از این بیانیه و حمایت نمایندگان استفاده می کرد. حمایت مردم از مذاکره کنندگان سرمایه ای است که تیم مذاکره کننده باید به بهترین شکل از آن استفاده کند. نباید نگران طولانی شدن مذاکرات باشیم، نکته مهم حفاظت از حقوق ملی ایران است. آمریکا در 5+1 نقش کدخدایی دارد و در واقع این کشور طرف حساب ماست. اصل باید بر این باشد که بتوانیم به بهترین شکل از سیاست های تعیین شده از سوی شورای امنیت ملی به خوبی و با دقت دفاع شود.

نوبخت هم در پایان برنامه گفت: ما منتظر نظر شورای نگهبان در مورد تبصره هدفمندی یارانه ها هستیم و همچنین منتظر هستیم ببینیم مجلس چه سیاست گذاری را برای اجرای فاز دوم این قانون در نظر دارد. در نهایت ما مصمم هستیم بهتر از روش جاری مرحله دوم را اجرا کنیم.

/212 27

کد N122362