تایلند مسلمانان پناهنده میانماری را بازگرداند

میانمار

کوالالامپور – ایرنا – یک مقام رسمی تایلند از بازگرداندن یکهزار و 300 پناهنده مسلمان میانماری به کشورشان خبر داد. میانمار گروهی از پناهندگان بازگردانده شده را تحت شکنجه قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، اردوگاه های غیرقانونی در جنگل های جنوب تایلند میزبان مسلمانان روهینگیا از میانمار هستند. این اردوگاه ها مرکز قاچاق انسانی هایی به شمار می روند که یا در ازای پرداخت باج آزاد و یا به سندیکاهای مختلف فروخته می شوند.

رسانه های تایلند روز جمعه بدون ذکر نام به نقل از یک مقام رسمی این کشور اعلام کردند بانکوک یکهزار و 300 پناهنده مسلمان میانماری را به کشورشان بازگردانده است.

این اقدام تایلند باعث ناخرسندی فعالان حقوق بشر شد که پیش از این نسبت به شکنجه شدن این پناهندگان توسط حکومت میانمار هشدار داده بودند.

بیش از یکصد هزار نفر از مسلمانان روهنیگیا از سال 2012 که حملات بوداییان استان راخین علیه آنان آغاز شد مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

مسلمانان روهنیگیا با قایق به کشورهای اطراف میانمار از جمله تایلند پناهنده شدند.

فعالان حقوق بشر همواره از شرایط نامناسب پناهندگان میانماری در تایلند انتقاد کرده و نسبت به وضعیت آنها هشدار داده اند.

دولت تایلند بسیاری از این پناهندگان را به هنگام ورود بازداشت و زندانی می کرد و از مرداد ماه سال جاری شروع به بازگشت دادن آنها به میانمار کرد.

این نخستین خبر رسمی انتشار یافته در مورد بازگرداندن میانماری ها توسط دولت تایلند به کشورشان است. بسیاری از فعالان حقوق بشر نسبت به بازگرداندن مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده و آن را فرصتی برای قاچاقچیان انسان می دانند که از این پناهندگان سوء استفاده کنند.

پیش از این ماموران نیروی دریایی تایلند نیز متهم به قاچاق انسان و مسلمانان روهینگیا شده اند اما این نیرو تاکید دارد این اتهامات واقعیت نداشته و نشانه و دلیلی مبنی بر بدرفتاری نیروی دریایی تایلند با مسلمانان روهینگیایی که به تایلند وارد شده اند وجود ندارد.

براساس گزارش های مختلف حدود 100 هزار میانماری در جزیره پوکت تایلند زندگی می کنند که با حقوق پایین در کارهای یدی مورد استفاده قرار می گیرند.

آخرین گزارش ˈتوماس اوجی کوئینتاناˈ نماینده حقوق بشر سازمان ملل در میانمار از وضعیت نامناسب مسلمانان روهنیگیا در استان راخین خبر می دهد.

وی ضمن گزارش در مورد تبعیض علیه مسلمانان راخین، از دولت میانمار خواسته است اقدام جدی برای رسیدگی به وضعیت آنها انجام دهد.

آساق**د.م **1611
کد N122310