گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در پارلمان روسیه

همزمان با سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، پارلمان روسیه در راستای تجلیل از ایستادگی همراه با پیشرفت ملت ایران، نشستی با عنوان "جمهوری اسلامی ایران؛ 35 سال ایستادگی" در محل دومای دولتی روسیه برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست که نمایندگان پارلمان، برخی شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی و جمعی از دانشگاهیان و دانشجویان روس حضور داشتند، سخنرانان مراسم به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران پرداختند.

ولادیمیر ژیرنوفسکی، رهبر حزب لیبرال دمکرات و از سیاتمداران سرشناس روسیه در سخنانی، پیشرفت‌های ایران در بیش از سه دهه گذشته را خیره کننده دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران، نمونه موفق انقلاب‌های جهان در دهه‌های اخیر است.

او خاطرنشان کرد: در دهه‌های گذشته انقلاب‌های بسیاری در کشورهای مختلف روی داد، اما هیچ یک از آن‌ها مانند انقلاب اسلامی ایران نتوانست به رشد بالنده و توسعه محور خود ادامه دهد. بنابراین مردم و مسوولان جمهوری اسلامی ایران به ویژه آیت الله خامنه‌ای رهبر این کشور مورد احترام همه ملت‌ها هستند.

او هم‌چنین با اشاره به چشم‌انداز خوب روابط ایران و روسیه، تلاش دو کشور را برای جهش در همکاری‌های اقتصادی در سال 2014 خواستار شد و اظهار امیدواری کرد روابط ایران و روسیه هر چه بیش‌تر گسترش یابد.

رهبر حزب پارلمانی لیبرال دمکرات روسیه گفت: پارلمان این کشور از هیچ تلاشی برای گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری با ایران کوتاهی نخواهد کرد و بر احترام روسیه به ملت ایران تاکید کرد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری آزاد است بنابراین هر گونه تحریم ضد این کشور باید لغو شود و ما نیز علاقه‌مندیم که بازار روسیه به روی کالاهای ایرانی باز شود و محصولات ساخت این کشور در بازارهای ما به وفور یافت شود و در مقابل ایرانی‌ها هم نیازهای صنعتی خود را از روسیه تامین کنند.

رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه با تاکید بر اهمیت همبستگی ایران و روسیه در مسایل ‌منطقه‌یی و بین‌المللی، گفت: دو کشور در زمینه مهم‌ترین مسایل از جمله موضوعات افغانستان، عراق و سوریه همکاری‌های خوبی دارند. بنابراین همکاری‌ها در سایر زمینه‌ها به‌ویژه در بخش اقتصادی نیز باید به همین میزبان افزایش یابد.

ژیرنوفسکی هم‌چنین یادآور شد که ایران و روسیه دشمنان مشترکی دارند و با رویکرد آمریکا و اروپا در قالب ناتو برای تحمیل دیدگاه‌های خود به کشورهای دیگر، مخالف هستند.

مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز در این نشست با اشاره به عزتمندی و غرورآفرینی ایران اسلامی در سطح جهان در سایه پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: امروزه کم‌تر کسی از سیاستمداران و دولتمردان است که با موقعیت ممتاز ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی جمهوری اسلامی ایران آشنا نباشد.

او افزود: ایران با 15 کشور مرزهای مشترک خاکی و آبی دارد و به مثابه پلی ارتباطی بین چهار منطقه شرق مدیترانه، خلیج فارس، آسیای مرکزی و قفقاز و شبه قاره هند است.

وی اضافه کرد: برخورداری ایران از منابع عظیم انرژی و کنترل آن بر تنگه هرمز در خلیج فارس که بخش اعظم نفت جهان از طریق آن به بازارهای مصرف صادر می‌شود، موقعیت منحصربه فردی را به ایران بخشیده است.

او ادامه داد: از لحاظ تاریخی ایران پیشتاز تحولات منطقه‌یی بوده است به طوری که در 100 سال اخیر وقوع نهضت مشروطه و برقراری نظام پارلمانی، نهضت ملی شدن صنعت نفت و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی سه واقعه مهمی بوده که تاثیرات زیادی بر کشورهای منطقه گذاشته است.

سنایی تشریح کرد: در آخرین تحول اساسی که موجب شکل‌گیری حکومت جمهوری اسلامی ایرن شد، نظامی مبتنی بر مردم سالاری دینی مستقر شد که از لحاظ مفهومی بر پایه جمهوریت و اصول دینی بنا شده است.

وی اظهار کرد: اسلام در ایران نه تنها یک دین و باور عمومی است، بلکه از لحاظ تاریخی عامل وحدت ملی است.

این دیپلمات ایرانی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش تفکری است که بر نقش مردم و دین در ایجاد ثبات، صلح و امنیت و رفاه اقتصادی در کشورهای خاورمیانه تاکید دارد. لازمه اجرای این اصول به ویژه اصول مبتنی بر جمهوریت، اصلاح ساختارهای سیاسی است که باید مبتنی بر خواست مردم و به دور از دخالت نیروهای خارجی صورت گیرد.

سنایی گفت: ملت ایران 35 سال است که در برابر انواع فشارها و جنگ روانی غرب ایستادگی کرده و به اعتراف دوست و دشمن توانسته است سرافرازانه از حقوق خود دفاع کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با اشاره به برگزاری شکوهمند انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهوری ایران، افزود: جمهوری اسلامی ایران با اتکاء به پشتوانه مردمی با همه توان در مسیر دفاع از حقوق ملت حرکت خواهد کرد.

او با تاکید بر حقوق هسته‌یی ملت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در عین حال که بر مشارکت بین‌المللی، رعایت مقررات و قوانین مرتبط با منع اشاعه تاکید دارد همواره اعلام کرده است که آماده مذاکره برای شفاف‌سازی برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است.

سنایی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه حاضر نخواهد بود از حقوق مسلم ملت خود در برخورداری از دانش صلح‌آمیز هسته‌ای بر اساس مفاد معاهدات بین‌المللی چشم پوشی کند.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت گسترش روابط میان ایران و روسیه گفت: اراده مقامات عالی ایران و روسیه بر گسترش هر چه بیش‌تر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور استوار است.

سفیر ایران در روسیه، کاهش حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی را یادآور شد و گفت: امید است با فعالیت گسترده بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی ایران و روسیه شاهد افزایش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور باشیم.

لانا راوندی، کارشناس انستیتو شرق‌شناسی روسیه نیز در این نشست با اشاره به دستاوردهای بزرگ ایرن در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در هشت سال گذشته جنبه‌ای از تندروی در سیاست ایران قابل مشاهده بود که این وضعیت پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سر کار آمدن دولت روحانی تلطیف شد.

راوندی از حاکمیت آرامش در شئون مختلف زندگی مردم ایران و نیز بهبود روابط خارجی این کشور با جهان خارج به عنوان یکی از دستاوردهای سر کار آمدن دولت روحانی نام برد.

رجب صفراف، رییس مرکز مطالعات ایران معاصر نیز در این نشست به مشارکت گسترده مردم در پیروزی انقلاب اسلامی در 35 سال پیش اشاره کرد و گفت: مردم ایران در این مدت از آرمان‌های انقلاب اسلامی بدون کوچک‌ترین تردیدی حمایت و استقبال کردند و در راه تحقق اصول انقلاب اسلامی گام برداشتند.

وی افزود: بروز این وضعیت و حمایت بی‌چون و چرای مردم ایران از آرمان‌های انقلاب موجب وحشت غربی‌ها شد و غرب تلاش کرد با به‌کارگیری تمام امکانات خود برای جلوگیری از توسعه ایران مانع‌تراشی کند.

صفراف اضافه کرد: برآیند این شرایط موجب شد که ایران در 35 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به کشوری مستقل در عرصه معادلات بین‌المللی و متکی بر منافع خویش تبدیل شود.

او با اشاره به تاثیرگذاری مثبت جمهوری اسلامی بر تحولات منطقه‌یی در سال‌های اخیر ادامه داد: در سایه حاکمیت انقلاب اسلامی در ایران و با مساعدت روسیه، تلاش برای ایجاد رژیم وهابی در تاجیکستان با شکست مواجه شد، ضمن این که ایران به روسیه نیز کمک زیادی کرد.

صفراف یادآور شد: در جنگ چچن نیز ایران که در آن زمان ریاست سازمان همکاری‌های اسلامی را بر عهده داشت، بدون توجه به فشارهای غرب و با رویکرد مخالفت با هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی روسیه از مسکو حمایت کرد.

وی با اشاره به ارتقای جایگاه ایران در مناسبات بین‌المللی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ایران با همراهی روسیه و چین نقش قاطعی در بحران سوریه بازی می کند.

رییس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه، با اشاره به توانمندی‌های اقتصادی بزرگ ایران و روسیه از امکان معامله پایاپای نفتی میان تهران و مسکو به عنوان یکی از مصادیق آن نام برد.

در این نشست بیش از 14 تن از شخصیت‌های سیاسی و اندیشمندان روسیه درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران سخنرانی کردند.

انتهای پیام

کد N122244