خطیب نماز جمعه تهران: تجلی تولی و تبری در نمازهای یومیه

معارف,اسرار نماز

تهران - ایرنا - خطیب جمعه تهران از موضوع تولی و تبری در نماز سخن گفت و افزود: هر مسلمانی در نماز خود با خواند سوره حمد به گروهی تولی جسته و بیزاری خود را از گروهی دیگر اعلام می کند.

حجت الاسلام کاظم صدیقی در خطبه اول نماز جمعه تهران در مصلای امام خمینی(ره) تهران به ادامه مباحث خود در باره اسرار نماز پرداخت و گفت: هر مسلمانی در نماز خود تولی جسته و رفاقت با پیامبران، صدیقین، شهدا و صالحین را درخواست می کند و در ادامه تلاوت سوره حمد نیز تبری خود را اعلام می کند.

وی از نماز به عنوان مهمانی خدا یاد کرد و درباره سوره حمد گفت: خدا سوره فاتحه الکتاب را اساس نماز قرار داده و تمام نمازهای واجب و مستحب مشروط به قرائت سوره فاتحه است و به عبارت دیگر خدا برای گفت و گوی عبد با خالق یکتا شریف ترین سوره را انتخاب کرده و در سفره نماز قرار داد تا بنده با تکلم به این سوره پذیرایی شود.

صدیقی با تقسیم موضوع های مطرح شده در سوره حمد گفت: بخشی از آیات در معرفی خدا، بخشی مربوط به دنیای پس از مرگ و ابدیت است و قسمتی دیگر را نبوت و امامت تشکیل می دهد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه به روایاتی اشاره کرد که در فضلیت تلاوت این سوره از زبان معصومین(ع) آمده و افزود: سوره حمد نسبت به قرآن کریم بنیان و شالوده قرآن است و به همین دلیل این سوره را ام الکتاب، شافیه، وافیه و کافیه نام نهاده اند و هر یک از این اسامی اسراری دارد.

صدیقی همچنین از ثواب قرائت سوره حمد برابر با قرائت دو سوم قرآن کریم طبق روایات خبر داد و گفت: آنچه که خداوند در قرآن بر بندگان خود قرائت فرموده، اسرار و رموزی دارد که آن را در سوره حمد فشرده کرده و به میهمان خود یعنی نمازگزار هدیه می دهد.

وی همچنین به تکبیره الاحرام در شروع نماز اشاره کرد و پس از بیان برخی مستحبات آن افزود: بلند کردن دست در نماز نشانه تسلیم است. یعنی بنده، خود را در پیشگاه خدا خلع سلاح کرده و تسلیم محض است و همانگونه که هنگام دعا کردن دست های خود را بالا می بریم؛ به درگاه الهی اعلان فقر می کنیم و به خدا می گوییم که با دست خالی آمده ایم.

آفراهنگ(3)**1003**1594
کد N122234