روسیه،آمریکا و سازمان ملل بر حل دیپلماتیک مساله سوریه تاکید کردند

سازمان ملل,مساله سوریه

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: نمایندگان سازمان ملل، روسیه و آمریکا در نشست سه جانبه در ژنو بر حل و فصل سیاسی-دیپلماتیک مساله سوریه به عنوان تنها راه حل واقعی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: در نشست سه جانبه ژنو روند دور دوم مذاکرات سوری به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفت.

نشست سه جانبه ژنو روز پنجشنبه با شرکت گنادی گاتیلوف معاون وزیر خارجه روسیه، وندی شرمان، دستیار ارشد وزیر خارجه آمریکا و اخضر ابراهیمی نماینده دبیر کل سازمان ملل در سوریه برگزار شد.

در بیانیه یاد شده آمده است: شرکت کنندگان در این نشست اتفاق نظر داشتند که راهی جز راهکار سیاسی-دیپلماتیک برای حل مناقشه در سوریه وجود ندارد.

گاتیلوف در این نشست بر ادامه میانجی گری بیطرفانه ابراهیمی برای کمک به یافتن نکات مشترک در رویکردهای طرفین تاکید کرد.

طرف روسی همچنین اعلام کرد که پیچیدگی بحران سوریه، ضرورت تلاش صبورانه و سنجیده برای برقراری گفت و گوها میان طرف های سوری را ایجاب می کند و باید به این واقعیت توجه داشت که در حل و فصل مسالمت آمیز مسایل سوریه و آینده این کشور طرف های سوری باید با توافق متقابل تصمیم گیری کنند.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: هر گونه پیشرفت در حل مسایل سوریه فقط با توجه طرف های بحران به منافع یکدیگر امکان پذیر است.

گاتیلوف یادآوری کرد: اجرای کامل توافقنامه سی ام ژوئن ژنو باید ارکان گفت و گوهای سوری را تشکیل دهد.

روسیه در دو و نیم سال بحران سوریه همواره بر حل و فصل مسالمت آمیز مسایل این کشور از راه گفت و گو و مذاکره بدون مداخله خارجی تاکید کرده است.

اما برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و متحدان عربی آنها در منطقه با ارسال تسلیحات به معارضان سوری و طرح خواسته های غیرقانونی همچون سرنگونی حکومت سوریه به مداخله آشکار در امور داخلی این کشور پرداخته و به طور گسترده از فعالیت های تروریست ها علیه دولت این کشور حمایت می کنند.

اروپام/2242**518
کد N122121