هشدار ابراهیمی نسبت به شکست مذاکرات ژنو2

ایسنا نوشت:

در حالی که مذاکرات مستقیم میان دولت و مخالفان سوریه در ژنو کماکان متوقف شده است، دیدار اخضر الاراهیمی با نمایندگان آمریکا و روسیه نیز نتیجه‌بخش نبود و نماینده سازمان ملل از عدم پیشرفت در مذاکرات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، دیداراخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه و مسئول برگزاری مذاکرات ژنو2 با نمایندگان آمریکا و روسیه، عصر پنج شنبه در ژنو برگزار شد اما به گفته منابع دیپلماتیک حاضر در ژنو دستاورد خاصی نداشت.

الابراهیمی پس از این نشست هشدار داد که احتمال دارد مذاکرات ژنو با شکست رو به رو شود و اذعان کرد که هیچ پیشرفتی در روند مذاکرات به دست نیامده است.

الابراهیمی گفت: سوریه در یک تاریکی مطلق قرار دارد و مذاکرات ژنو2 دریچه کوچکی از نور است که نباید مسدود شود.

وی ادامه داد: نمایندگان آمریکا و روسیه به عنوان برگزار کنندگان نشست ژنو2 بار دیگر تاکید کردند که به حمایت‌های خود از تلاش‌های صورت گرفته در ژنو ادامه می‌دهند و از هیچ اقدامی برای نتیجه دادن این مذاکرات کوتاهی نخواهند کرد.

این در حالی است که مذاکرات مستقیم میان نمایندگان مخالفان و هیات اعزامی دمشق به ژنو از عصر چهارشنبه به حالت تعلیق درآمده و دلیل آن نیز بالا گرفتن اختلافات میان دو طرف است.

هیات اعزامی سوریه خواهان بررسی مساله تروریسم و خروج شبه نظامیان خارجی از سوریه است و آن را به عنوان اولویت اصلی مذاکرات تلقی می‌کند اما مخالفان معتقدند که پیش از آن باید مساله دولت انتقالی بررسی شود که این امر باعث به بن بست رسیدن مذاکرات شده است.

پیش بینی می‌شود امروز نیز مذاکراتی میان الابراهیمی و دیپلمات‌های حاضر در ژنو برگزار شود و نمایندگان روسیه و آمریکا نیز به نوبه خود با طرف‌های درگیر در سوریه دیدار کنند.

در همین حال لوی صافی، سخنگوی هیات مخالفان سوری در ژنو در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای نیوز عربی اعلام کرد که مذاکراتی که هم اکنون میان نظام سوریه و مخالفان در جریان است به بن بست رسیده و هیچ نتیجه‌ای در بر ندارد.

وی مدعی شد نظام سوریه خواهان مذاکرات برای رسیدن به یک راهکار سیاسی جهت حل بحران سوریه نیست ومردم سوریه بازگشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به قدرت نخواهند پذیرفت.

لوی صافی، همچنین با انتقاد از موضع روسیه گفت: ائتلاف مخالفان سوریه هیچ انعطافی در موضع روسیه در بحران سوریه و در مذاکرات ژنو مشاهده نکرده و این کشور همچنان از نظام بشار اسد جانبداری می‌کند.

5252

کد N122097