مذاکره جان کری با رییس جمهوری چین/ چالش های منطقه بررسی شد

آمریکا

کوالالامپور – ایرنا – ˈجان کری ˈ وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه پس از حمایت واشنگتن از فیلیپین بر سر اختلافات ارضی مانیل با پکن، با ˈشی جین پینگˈ رییس جمهور چین دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش ایرنا، آمریکا از متحدان اصلی امنیتی توکیو و مانیل بر سر اختلافات ارضی این کشورها با چین است.

سفر دیپلمات ارشد آمریکا به منطقه در لحظه ای سرنوشت ساز و همزمان با شعله ورشدن اختلافات پکن با توکیو و مانیل صورت گرفته است.

تاکنون محورهای مذاکرات رییس جمهور چین و وزیر امور خارجه آمریکا منتشر نشده است اما این دیپلمات ارشد آمریکا پیش از این دیدار، مذاکراتی با ˈ وانگ ایی ˈ همتای چینی خود انجام داد.

وزیر امور خارجه چین امیدوار است دیدار همتای وی از پکن ˈآغاز خوبیˈ برای روابط بین دو کشور در سال جاری میلادی باشد.

دیداز کری از چین همزمان با جشنواره فانوس و در آخرین روز از جشن های فصل بهار چین انجام می شود.

وانگ ایی گفت که پکن آماده همکاری جدید با آمریکا براساس اصول روابط کشورهای بزرگ، بدون جنگ و برخورد، همراه با احترام متقابل و رعایت اصل برد - برد است.

تحلیلگران معتقدند علاوه بر مساله تنش های کشورهای منطقه به دلیل اختلافات ارضی، موضوع کره شمالی نیز در دستور کار جان کری از پکن قرار دارد.

واشنگتن امیدوار است پکن به عنوان متحد اصلی کره شمالی برای خلع سلام هسته ای این کشور به آمریکا کمک کند.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای چینی خود گفت که مذاکراتش بسیار سازنده و مثبت بوده است و از این بابت خوشحال است که ˈفرصتی برای بررسی جزئیات برخی از چالش های کره شمالی دست داده استˈ.

وزیر خارجه آمریکا در سفر منطقه ای خود قبل از ورود به چین از کره جنوبی دیدن کرد و قرار است روز دوشنبه با مقامات اندونزی در جاکارتا دیدار و گفت وگو کند.

آساق**د.م**1611
کد N122073