کنفرانس بین‌المللی حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی

مقدم‌فر تشریح کرد: چهار مولفه‌ دستیابی به حماسه

سیاسی

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سال 92، سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی بود که ما به خوبی به حماسه سیاسی دست یافتیم اما حماسه اقتصادی نیافریدیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حمیدرضا مقدم‌فر در کنفرانس بین‌المللی حماسه سیاسی حماسه اقتصادی گفت: هر حماسه‌ای به چهار مولفه اصلی نیازمند است؛ داشتن رهبری بزرگ و آرمان‌های بزرگ و نقشه درست، ‌عزم و اراده و شجاعت، دشمن شناسی و دشمن‌ستیزی در حماسه. این‌ها چهار مفهومی هستند که برای تحقق حماسه الزامی‌اند و اگر هرکدام از آنها نباشد حماسه تحقق نمی‌یابد.

وی ادامه داد: رهبری از مهمترین مولفه‌های تحقق حماسه است. داشتن رهبری دلیر بسیار مهم است که ما امروز از نعمت آن بهره‌مند هستیم. بزرگترین نعمتی که خداوند به ما عطا کرده، وجود رهبری با عظمت و شایسته است که سال‌هاست ما با استفاده از مفاهیم عمیق و وسیعی که از جانب ایشان مطرح می‌شود روبرو شده‌ایم.

مقدم‌فر گفت: جهاد اقتصادی، سبک زندگی، ساخت درونی نظام، همت و تلاش مضاعف و حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی از جمله مفاهیم عمیقی بود که به عنوان کهکشانی در آسمان تفکر توسط رهبری عظیم انقلاب مطرح شد. اگر این واژه‌ها را کنار هم قرار دهیم یک هندسه منظم به دست می‌آید که به عنوان الگویی سازنده مطرح خواهد شد و این الگو به عنوان نقشه راه برای ما است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: امروز رهبر منطق وحی را با اقتضاء زمان برای هدایت امت اسلامی انطباق داده است. باید اذعان کرد همانگونه که امام راحل در شکل‌دهی و تحقق نهضت اسلامی موثر بودند در تعالی انقلاب رهبر اسلامی نقش اساسی داشتند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ آرمان‌های نظام اظهار کرد: وسعت هر ملتی به آرمان‌های او است، هرچه آرمان‌ها وسیع، بزرگ و عمیق باشد عظمت کشور بیشتر خواهد بود. آرمان‌های انقلاب اسلامی فراتر از مرزهای جهان است. همانطور هم که رهبر انقلاب فرمودند دلیل استواری انقلاب و رشد و توسعه روزافزون آن ایستادگی پای آرمان‌های انقلاب است.

مقدم‌فر در ادامه افزود: نکته دیگر که باید مورد بررسی قرار گیرد گفتمان و اندیشه انحرافی است که سال‌هاست با آن روبرو هستیم که از دوران جهاد شروع شد گاهی ظهور بیشتری پیدا می‌کرد و گاهی کمرنگ می‌شد. در حال حاضر امروز دوباره تفکر و اندیشه انحرافی سربرآورده و تلاش می‌کند آرمان‌های انقلاب را با مفاهیمی مثل تکنوکراتی و سوسیالیستی تغییر دهد این اندیشه انحرافی سعی می‌کند با تغییر نقشه حماسه سیاسی حماسه اقتصادی کلیدواژه‌هایی مثل توسعه و عقلانیت را به پیش بکشد.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین گفت: اولویت در انقلاب ما حوزه فرهنگ بود، اما جریان انحرافی می‌گوید اولویت توسعه است نه فرهنگ. او با مغلطه‌کری مفاهیم رشد، توسعه و آرمان‌های خود را می‌خواهد پیش ببرد در مبحث عقلانیت نیز عقلانیت ابزاری برایش مهم است نه تفکر اسلامی از طریق عقلانیت. تلاش می‌کند در بحث توسعه عقلانیت اسلامی را بپوشاند. ما باید مراقب باشیم که آنها نقشه راه غلط خود را به مسئولین القا نکنند.

وی با اشاره به سومین نکته مهم برای به دست آمدن حماسه اظهار کرد: عزم و اراده،‌ شجاعت و دلیری سومین الزام برای دستیابی به حماسه است در تمام لغت‌نامه‌ها هم برای حماسه چنین واژه‌هایی به کار برده‌اند. در آغاز سال 92 رهبری فرمودند کشور در پیچ تاریخی قرار دارد و در چنین شرایطی ایشان آن سال را حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی خواندند.

مقدم‌فر ادامه داد: استنباط من این است که دلیل نامگذاری سال از سوی رهبر به حماسه اقتصادی به خاطر گذر انقلاب از آن پیچ تاریخی است که ایشان فرمودند عبور از این وضعیت به حماسه نیاز داشت، هدف اصلی جبهه غرب در این سال‌ها فلج کردن انقلاب اسلامی بود. باور کنید دشمنان ما آمریکا و سایرین فتوای رهبر ما را که به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم باور کردند، اما تمام تلاش‌هایی که انجام دادند و تبلیغات رسانه‌ای که علیه ما شد برای این بود که انقلاب اسلامی در خارج از مرزهای ایران رواج پیدا نکند.

وی ابراز عقیده کرد: تحریم اقتصادی و یا مسائلی مثل فتنه، تلاش‌های اقتصادی و سیاسی‌ای بود که توسط دشمنان ما برای متوقف کردن انقلاب صورت گرفت، اما دیدیدم که امسال ما در سه مرحله حماسه سیاسی را آفریدیم. مرحله اول انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بود، دیدید که چقدر تلاش کردند مردم پای صندوق‌های رای نیایند اما مردم آمدند و آن پیروزی را رقم زدند.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: حماسه سیاسی دومی که توسط مردم به وجود آمد حضور مردم در 13 آبان ماه در مقابل آمریکا بود. در شرایطی که می‌خواستند شور ضد امپریالیسمی کشور ما را کاهش دهند مردم آمدند و انزجار خود را از امیریالیسم‌ها اعلام کردند.

مقدم‌فر در ادامه نیز گفت: مرحله سوم و حساس‌ترین آن 22 بهمن ماه بود حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن دیگر حرفی برای رسانه‌های غربی باقی نگذاشت. آنها امسال که دیگر حرفی نمی‌توانستند بزنند متن را که حضور مردم بود کنار گذاشتند و به حاشیه‌ها پرداختند و سعی کردند برای چنین راهپیمایی عظیمی حاشیه‌تراشی کنند.

وی با اشاره به تحقق نیافتن حماسه اقتصادی گفت: کشور ما برای تحقق حماسه اقتصادی با موانعی دست و پنجه نرم می‌کند و آنچه که می‌توان به عنوان مانع بزرگ برای عدم تحقق حماسه اقتصادی مطرح کرد فاصله گرفتن از نقشه راه، تکیه نکردن به ظرفیت درون‌زا و نگاه به دشمن است. ما باید بدانیم که برای به دست آوردن حماسه‌های مختلف احتیاج به دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی داریم.

مقدم‌فر در پایان گفت: دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی آخرین مرحله از مراحل رسیدن به حماسه است. باید بدانیم دشمن چگونه فکر می‌کند، چگونه نقشه می‌ریزد و چگونه می‌بیند.

انتهای پیام

کد N122069