دولت جدید لبنان در آستانه تولد/ پازل کرسی های وزارتی

دولت جدید,ترکیب احتمالی

بیروت – ایرنا – در حالیکه گفته می شود امروز (جمعه) و قبل از آغاز سفر 8 روزه « نبیه بری» رییس مجلس نمایدگان لبنان به ایران ، کویت و آلبانی دولت جدید این کشور اعلام خواهد شد، برخی رسانه های لبنانی اسامی وزرای احتمالی و پازل جدید کرسی های وزارتی را منتشر کردند.

به گزارش ایرنا، درهمین حال رسانه های لبنانی که هر کدام به یک گرایش سیاسی نزدیک و یا ارگان رسمی جریان ها و گروه های سیاسی هستند، به تحلیل انتخاب روز اعلام دولت و رویکرد آن پرداخته اند.

شبکه خبری المنار هم اعلام کرده است که کرسی وزرارتی همچنان به عنوان یک مانع بر سر راه تشکیل دولت جدید است و جریان 8 مارس ( حامی مقاومت) با وزیر پیشنهادی وابسته به جریان 14 مارس مخالف است.

براساس گزارش این شبکه ، رایزنی ها از نیمه شب گذشته تاکنون ادامه دارد.

ناظران وزیر پیشنهادی 14 مارس برای تصدی وزارت کشور را اقدامی تحریک آمیز ارزیابی کرده اند.

امروز (جمعه) در لبنان که مصادف با نهمین سالروز ترور « رفیق حریری» نخست وزیر اسبق لبنان ، برخی رسانه ها از جمله روزنامه المستقبل وابسته به جریان المستقبل به ریاست «سعد حریری» ، نوشته است که « در نهمین سالگرد ترور رفیق حریری ، زمان عدالت فرارسیده و در چنین روزی دولت جدید لبنان متولد می شود ».

روزنامه السفیر با عنوان « ای لبنانی ها ، این دولت خلاء سیاسی است!» با تاکید به اینکه آیا 9 سال بس نیست تا خون رفیق حریری و همراهانش خشک شود و برخی نخواهند آن را برای رسیدن به اهداف خود وجه المصالحه قرار دهند ، این روند به نفع رفیق حریری نخواهد بود.

این روزنامه لبنانی نوشت : آنطور که گفته شده ، سالروز ترور رفیق حریری ، بهترین زمان برای تولد « دولت عاشقان» است ، دولتی که مردم لبنان حدود یازده ماه انتظار آن را کشیده اند.

السفیر با انتقاد از روند اینکه دولت جدید نزدیک است تشکیل شود .. نه به این زودی تشکیل نمی شود، افزود: منابعی گفته اند که ظهر امروز « تمام سلام» نخست وزیر مکلف تشکیل دولت جدید را اعلام می کند.

المستقبل دیگر روزنامه لبنانی نوشت که بعداز مذاکرات اخیر « سعد حریری» رییس جریان المستقبل و « میشل عون» رییس جریان ملی آزاد لبنان و تفاهم این دو مشکل تشکیل دولت حل شده است و دولت جدید امروز قبل از سخنرانی حریری در مراسم سالگرد ترور پدرش اعلام خواهد شد.

براساس تفاهم صورت گرفته یکی از همپیمان میشل عون وزارت انرژی را در اختیار می گیرد و « جبران باسیل» وزیر کنونی انرژی، به عنوان وزیر امور خارجه دولت جدید معرفی می شود.

دولت جدید با 24 وزیر و براساس معادله 8 – 8 -8 به نخست وزیری تمام سلام تشکیل می شود.

روزنامه های لبنانی از جمله السفیر ، الجمهوریه و اللواء اسامی وزیران و گرایش های مذهبی و سیاسی آنها را بدین شرح اعلام کرده است:

مسیحیان مارونی : 5 وزیر

وزیر امور خارجه – جبران باسیل

وزیر ارتباطات – پطرس حرب

وزیر اطلاع رسانی – سجعان قزی

وزیر کار یا کشاورزی – رونی عریجی و خلیل الهراوی

شیعیان : 5 وریر

وزیر دارایی : علی حسن خلیل

وزیر اشتغال و حمل و نقل: غازی زعیتر

وزیر امور اجتماعی : محمد فنیش

وزیر صنعت یا کار: حسین الحاج حسن و عبدالمطلب حناوی

اهل سنت : 5 وزیر

نخست وزیر: تمام سلام

وزارت فرهنگ : محمد المشنوق

وزیر دفاع یا کشور: دانی قبانی

وزیر کشاورزی یا جوانان و ورزش : جمال الجراح یا زیاد القادری

مسیحیان ارتدوکس: 3 وزیر

معاون نخست وزیر و وزیر کشور: سمیر مقبل

وزیر دادگستری :رمزی جریح

وزیر پرورش و آموزش عالی : گابی لیون

دروزیان : 2 وزیر

وزیر بهداشت : وائل ابوفاعور

وزیر محیط زیست: رامی الریس یا اکرم شهیب

مسیحیان کاتولیک :

وزیر گردشگری : میشل فرعون

وزیر اقتصاد :الان حکیم

ارامنه : احتمالا دو وزیر

وزیر انرژی : آرتور نظریان

وزیراقتصاد : جان اوگاسابیان

اقلیت ها : یک وزیر

نبیل دو فریج

این روزنامه تاکید کرده است که این اسامی قطعی نیست و احتمال تغییر آنها تا آخرین لحظات تشکیل دولت وجود دارد بویژه اینکه اعلام شده ، قرار است پیش از ظهر امروز جمعه میشل سلیمان رییس جمهوری با میشل عون رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس نمایندگان لبنان دیدار کند.

اما روزنامه «الاخبار» بازهم نسبت به اینکه دولت جدید امروز جمعه تشکیل شود، ابراز تردید کرده است.

روزنامه اللواء هم احتمال تشکیل دولت جدید را « 75 درصد » دانسته و درعین حال ترکیب « پازل دولت جدید» را براساس سهمیه های فراکسیون های در مجلس نمایندگان و سهمیه نخست وزیر و رییس جمهوری به این شرح چیده است.

فراکسیون المستقبل : 2 وزیر اهل سنت + یک اقلیت + یک ارتدوکس + یک کاتولیک

فراکسیون اصلاح و تغییر : 2 وزیر جریان ملی آزاد (میشل عون) + یک وزیر ارمنی + یک وزیر مارونی( سلیمان فرنجیه)

فراکسیون شیعه ( وفاداری به مقاومت): 4 وزیر

فراکسیون ولید جنبلاط : 2 وزیر دروزی

فراکسیون الکتائب (امین الجمیل): دو وزیر مارونی و کاتولیک

فراکسیون مسیحیان مستقل : یک وزیر (پطرس حرب)

نخست وزیر( تمام سلام) : 3 وزیر اهل سنت

رییس جمهوری : 3 وزیر ( مارونی + ارتدوکس + شیعه)

این روزنامه لبنانی همچنین اسامی وزیران و کرسی های وزارتی را به شرح زیر پیش بینی اما تاکید کرده است که احتمال تغییرات در این فهرست وجود دارد.

اهل سنت : 5 کرسی

نخست وزیر - تمام سلام

وزیر کشور - جمال الجراح

وزیر دادگستری - سمیر الجسر

وزیر فرهنگ – محمد المشنوق

همچننی نام « دانی قبانی» نیز برای قرار گرفتن در یک کرسی وزارتی برده شده است.

شیعیان : 5 وزیر

وزیر دارایی - علی حسن خلیل

وزیر اشتغال - یاسین جابر

محمد فنیش ، عبد المطلب حناوی و شخص دیگری که قرار است حزب الله نام او را اعلام کند.

اللواء به کرسی های وزارتی این اشخاص اشاره نکرده است.

مسیحیان مارونی: 5 وزیر

وزیر امور خارجه - جبران باسیل

وزیر ارتباطات - پطرس حرب

وزیر کار- رونی عریجی

وزیر اطلاع رسانی - سجعان قزی

خلیل الهراوی

ارتدوکس : 3 وزیر

وزیر دفاع - سمیر مقبل

وزیر اقتصاد - آلان حکیم

وزیر پرورش و آموزش عالی - گابی لیون

کاتولیک : دو وزیر

وزیر گردشگری - میشال فرعون و یک وزیر دیگر که هنوز مشخص نیست

دروزی ها : دو وزیر

وزیر بهداشت - وائل أبو فاعور

وزیر کشاورزی - اکرم شهیب

ارامنه : یک وزیر

آرتور نظریان ( احتمالا وزیر انرژی)

اقلیت ها : یک وزیر

باسم الشاب یا نبیل دو فریج

روزنامه لبنانی «البناء» هم در شماره امروز جمعه خود با اشاره به تلاش ها به منظور رسیدن به توافقی برای تشکیل دولت جدید لبنان به نخست وزیری «تمام سلام»، نوشت: برخی نشانه های داخلی و خارجی وجود دارد که حکایت دارند بحران تشکیل دولت جدید لبنان رو به پایان است.

البنا با اشاره به تلاش های بین المللی برای تشکیل دولت لبنان افزود: به نظر می رسد که وساطت های خارجی سبب شده است که تمام سلام در مواضع خود تجدید نظر کند و پیش بینی می شود که «سعد حریری» نخست وزیر پیشین و رییس جریان «المستقبل» در سخنان امروز جمعه خود پیشنهادهایی در خصوص تشکیل دولت داشته باشد.

به نوشته البناء، دور از ذهن نیست که «فواد سنیوره» رییس فراکسیون المستقبل نیز در ضیافت شامی که دو شب پیش به همراه تمام سلام حضور داشت، نکات کلیدی مهمی به او منتقل کرده باشد.

این روزنامه لبنانی با بیان اینکه مخالفت «بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان با تشکیل دولت یکدست به نزدیک شدن حل این بحران کمک می کند، ادامه داد: سخنان راعی خطاب به «میشل سلیمان» رییس جمهور لبنان و تمام سلام بوده که اگر واقعا می خواهید دولت را تشکیل دهید، پس ناگزیر باید موانع پیش رو را برداشته تا دولتی با حمایت همه جریان ها تشکیل شود و تایید پارلمان را نیز به دست آورد.

البناء با بیان اینکه تاکید آمریکا و فرانسه بر ضرورت ایجاد آرامش در لبنان نیز در فرایند تشکیل دولت در این کشور موثر بوده و امیدها را افزایش داده است، افزود:عربستان سعودی نیز نسبت به لبنان موضعی آرام تر و کاملا مخالف آنچه که در سوریه شاهدیم در پیش گرفته و این مورد نیز به تشکیل دولت در لبنان کمک می کند.

این روزنامه لبنانی در عین حال با اشاره به امکان عدم تشکیل دولت اضافه کرد: در صورتی که دولت جدید در لبنان تشکیل نشود و بحران به حال خود باقی بماند، توافقی همه جانبه در خصوص تمامی مسایل کشور مورد نیاز خواهد بود که مساله تشکیل دولت، انتخاب رییس جمهوری و مساله قانون انتخابات را در آن واحد شامل می شود.

البناء در آخر گزارش خود افزود: البته به نظر می رسد که اوضاع داخلی به منظور رسیدن به توافق نهایی برای تشکیل دولت مناسب است اما اگر مجددا اوضاع شکل بحرانی به خود بگیرد، این فرآیند برای رسیدن به نتیجه در انتظار نزدیک شدن دیدگاه های عربستان و ایران خواهد بود.

در هر صورت باید منتظر ماند و شاهد تولد دولت جدید لبنان و ترکیب نهایی پازل آن بود، شاید امروز و شاید فردایی نزدیک یا دورتر.

خاورم 2024** 1324
کد N121988