حمایت 104 عضو کنگره آمریکا از دیپلماسی در قبال ایران

سیاسی

بیش از 100 عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما حمایت خود را از یک راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران اعلام کردند.

بیش از 100 عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما حمایت خود را از یک راه‌حل دیپلماتیک برای موضوع هسته‌ای ایران اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در این نامه اعلام کردند که به عقیده آن‌ها کنگره باید "به دیپلماسی فرصتی بدهد" و علیه تصویب تحریم‌های جدید یا طرح‌های دیگری که روند فعلی مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 را مختل کند، ‌هشدار دادند.

به گزارش شبکه خبری پرس تی‌وی، ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) و آلمان در تاریخ 24 نوامبر سال 2013 به یک توافق موقتی در ژنو دست یافتند تا مسیر را برای حل کامل موضوع هسته‌ای ایران هموار کنند. اما برخی سناتورهای آمریکا‌یی در صددند تلاش‌ها برای رسیدن به یک راه‌حل اساسی برای حل این موضوع را به خطر بیندازند.

در بخشی از این نامه که توسط 100 عضو دموکرات و چهار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا امضاء شده آمده است: ما معتقدیم که کنگره باید فرصتی به ایران بدهد. هرگونه طرح یا قطع‌نامه‌ای که خطر خدشه‌دار کردن ائتلاف بین‌المللی ما را به همراه داشته باشد و یا بدتر از آن اعتبار ما را در مذاکرات آینده تضعیف کند و پیشرفت به سمت یک توافق نهایی و قابل راستی‌آزمایی را که به سختی به دست آمده است مختل کند، باید کنار گذاشته شود.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: اجرای برنامه اقدام مشترک که در ماه نوامبر سال گذشته مورد توافق ایران و گروه 1+5 قرار گرفت احتمال رسیدن به یک توافق‌نامه بین‌المللی جامع و قابل راستی‌آزمایی را افزایش می‌دهد.

این 104 عضو کنگره افزودند ما نباید احتمال یک راه‌حل دیپلماتیک را پیش از این که حتی شانسی برای دنبال کردن آن داشته باشیم، به خطر بیندازیم.

انتهای پیام

کد N121871