حسینی در گفت‌وگو با ایسنا:

کشورهای اروپایی مواضع‌شان را نسبت به اظهارات اخیر آمریکا‌یی‌ها اعلام کنند

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که کشورهای اروپایی اگر اظهارات اخیر آمریکا در مقابل ایران را قبول ندارند مواضع‌شان را به صراحت اعلام کنند و راهشان را جدا نمایند که این به نفع خودشان و منطقه است.

سیدباقر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در واکنش به اظهارات اخیر آمریکا‌یی‌ها در مورد مسأله هسته‌ای ایران گفت: برخی کشورها همچون آمریکا به اجبار وارد مذاکرات شدند و مجبور به پذیرش توافق شدند، البته این توافق نیز مطلوب ما نیست ولی به دلیل داشتن حداقل‌ها می‌توان به دنیا ثابت کرد که ادعاهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانانشان در مورد موضوع هسته‌ای ایران دروغ است.

وی با تاکید بر این‌که «جمهوری اسلامی به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست» گفت: ما به تعامل با کشورهای دنیا برای ادامه پیشرفت‌مان نیازمند هستیم به همین دلیل این توافق را پذیرفتیم البته توافقی که باید طرف مقابل اقدامات گام به گام را انجام دهد. نباید طرف مقابل فراموش کند که جمهوری اسلامی هیچگاه خطوط قرمز را رد نمی‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که «شاید یکی از دلایل مواضع عجیب و غریب آمریکا‌یی‌ها در مورد ایران بعد توافق ژنو از فشار گروه‌های داخلی آمریکا و لابی صهیونیسم نشأت می‌گیرد» گفت: شاید آمریکا‌یی‌ها مجبور به اتخاذ این مواضع باشند، ولی باید به تعهدات پایبند باشند به اندازه‌ای که آمریکا از توافق عدول کرده و موضع‌گیری‌های نامناسبی داشته باشد بیش از گذشته دستش برای دنیا رو می‌شود.

حسینی در ادامه با تاکید بر این‌که «آمریکا با جمهوری اسلامی و انقلاب عناد و دشمنی دارد» گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری آمریکا‌یی‌ها که می‌گویند دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی نیستند، دروغ می‌گویند، دشمنی آمریکا با مردم و انقلاب ما به دلیل داشتن روحیه استکبار ستیزی و ظلم‌ستیزی است به طوری که فرهنگ انقلابی ما سلطه آمریکا‌یی‌ها در بسیاری از کشورها را پایان داده است و آنها نیز به دنبال ضربه زدن به نظام هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط توصیه ما به کشورهای 1+5 این است که اگر اظهارات اخیر آمریکا‌یی‌ها را قبول ندارند به صراحت اعلام کنند و راهشان را از آمریکا‌یی‌ها جدا کنند که این به نفع خودشان، منطقه و جهان است.

به گفته حسینی باید طرف مقابل از بیان اظهارنظرهایی که توافق ژنو و اعتماد را مخدوش می‌کند پرهیز کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان این‌که «آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که اظهارنظرها در مقابل ایران اشتباه است» گفت: آمریکا‌یی‌ها تحت فشار لابی صهیونیسم این اظهارات را مطرح می‌کنند چرا که از ابتدا نیز رژیم صهیونیستی علاقه‌ای به چنین توافقی نداشت به همین دلیل اکنون به دنبال آن است که آمریکا را به دلیل پذیرفتن این توافق تحت فشار قرار دهد.

وی افزود: اظهارات آمریکایی‌ها دروغی بیش نیست و این آروزی آنهاست که هیچگاه تحقق پیدا نمی‌کند. از لحاظ دیپلماسی نیز تنها کاربرد داخلی برای آنها دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: این اظهارات می‌تواند به مذاکرات صدمه بزند و حیثیت آمریکایی‌ها را زیر سوال ببرد. آمریکا‌یی‌ها با اینگونه اظهارات چهره خود را برای جهانیان بیش از پیش آشکار می‌کنند و همه می‌فهمند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا قابل اعتماد نیست.

انتهای پیام

کد N121691