درگیری تظاهرکنندگان بحرین با پلیس در سالگرد آغاز قیام ضد حکومتی

قیام,پلیس

تهران- ایرنا- شاهدان گفتند: تظاهرکنندگان بحرینی روز پنجشنبه به مناسبت سومین سالگرد قیامی که با کمک نیروهای امنیتی عربستان سعودی سرکوب شد، به درگیری با ماموران پلیس این کشور پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دوبی، این نخستین روز از تظاهرات سه روزه اعلام شده توسط مخالفان حکومت بحرین به رهبری اکثریت شیعه این کشور به مناسبت بزرگداشت سالگرد این قیام در روز جمعه است.

شاهدان افزودند: در حالی که نیروهای امنیتی برای برداشتن موانع ایجاد شده با لاستیک های سوخته در خیابان های چند دهکده شیعه نشین حومه منامه پایتخت تلاش می کردند، ستون هایی از گاز اشک آور از این خیابان ها به هوا بر می خواست.

مخالفان حکومت بحرین به رهبری اکثریت شیعه این کشور عربی حوزه خلیج فارس، خواستار رفع انحصار خاندان حاکم آل خلیفه بر تمامی مناصب اصلی دولتی و سپرده شدن آن ها به یک دولت منتخب هستند.

تظاهرکنندگان شعار می دادند: مرگ بر حمد و ما تنها در برابر خدا تعظیم می کنیم.

تظاهرکنندگان به رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی اقدام به برپا کردن موانع خیابانی با تنه درختان و لاستیک های مشتعل در چند دهکده کردند که برگزاری مداوم تظاهرات در آنها موجب درگیری های مکرر با ماموران پلیس می شود.

این در حالیست که وزارت کشور بحرین اعلام کرد که ماموران پلیس با گروهی از اراذل و اوباش مقابله کرده و جاده ها و خیابان های مسدود شده را پاکسازی و باز کرده اند.

حزب الوفاق مخالف حکومت بحرین که پارلمان را از هنگام شروع قیام تحریم کرده، تصاویری از برگزاری تظاهرات را منتشر کرده است که در آن تظاهرکنندگان هدف گاز اشک آور قرار گرفته اند و ماموران پلیس با تجهیزات ضد شورش در خیابان های خالی از رهگذر گشت می زنند.

الوفاق افزود: در پی درخواست این جنبش برای برگزاری اعتصاب در روز پنجشنبه که آخرین روز کاری در این کشور به شمار می رود، چند منطقه به کلی تعطیل شد. این جنبش برای روز شنبه نیز تقاضای برگزاری راهپیمایی همگانی کرده است.

همچنین ائتلاف جوانان 14 فوریه از حامیان خود خواست روز جمعه برای رسیدن به میدان لوء لوء تلاش کنند که تظاهرکنندگان به مدت یک ماه پیش از سرکوب خشونت آمیز نیروهای امنیتی با حمایت سعودی در آن تجمع کرده بودند.

بر اساس آمار سازمان های حقوق بشری بین المللی، دستکم 89 نفر از هنگام شروع قیام در بحرین در سه سال پیش کشته شده اند.

در حالی که دو دور مذاکرات آشتی ملی تاکنون هیچ پیشرفتی نکرده است، شاهزاده ˈسلمانˈ ولیعهد این کشور در ماه گذشته (ژانویه) خواستار برگزاری سومین دور مذاکرات ملی شده است.

، Salman ، Khalifa ، Hamad ،

مترجمام/1486** 1514
کد N121250