آغاز دور جدید خانه تکانی در پلیس ترکیه

عزل و نصب,ترکیه سیاسی

آنکارا - ایرنا - خانه تکانی و برکناری نیروهای شهربانی ترکیه در پی بروز تزلزل سیاسی ناشی از رسوایی مالی اخیر در ترکیه که با عملیات ارتشا و فساد قوه قضائیه و به دست نیروی پلیس صورت گرفت، وارد دور جدیدی شده و کادر مدیریتی در شهربانی کل ترکیه تغییر کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، تغییر و تحول و عزل و نصب در شهربانی ترکیه که گفته می شود مشمول بیش از چهار هزار تن از نیروهای امنیتی شده است، از اول سالجاری میلادی در چندین مرحله دنبال شده است که تازه ترین گزارش ها حاکی از تغییر کادر مدیریتی در 27 شهر ترکیه است.

تارنمای خبرترک روز پنجشنبه با کد فوری گزارش داد که وزارت کشور ترکیه عملیات گسترده ای در کادر مدیریتی شهربانی این کشور در 27 شهر ترکیه شروع کرده است.

بنابراین گزارش در این عملیات، سه تن از معاونان شهربانی کل و روسای شهربانی 27 شهر ترکیه برکنار شده اند و به مرکز فراخوانده شده اند.

براساس این گزارش تغییرات در کادر مدیریتی شهربانی ترکیه در شماره امروز پنجشنبه روزنامه رسمی ترکیه منتشر و به اجرا گذاشته شد.

پس از عملیات فساد مالی و ارتشا در 17 دسامبر که با واکنش تند دولت ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه روبه رو شد تصفیه های گسترده ای در شهربانی، قوه قضاییه، سازمان رادیو تلویزیون دولتی ترکیه، وزارت اقتصاد و وزارت کشور و آموزش ملی این کشور انجام شده است.

براساس این گزارش ، رییس شهربانی دنیزلی که از کار برکنار شده است مدیر مامورین حفاظتی سابق ˈرجب طیب اردوغانˈ بود.

گفته می شود 23 نفر از روسای جدید شهربانی که منصوب شده اند از بازرسین شهربانی بودند.

رسانه های ترکیه همچنین از برکناری 50 نفر از مدیران رده میانی سازمان اطلاعات شهربانی ترکیه که نهاد اطلاعاتی داخلی ترکیه است خبر دادند.

در سال گذشته و در قبل از علنی شدن اختلاف بین جماعت گولن و حزب عدالت و توسعه، مدیران و تمامی روسای شعب سازمان اطلاعات شهربانی ترکیه از کار برکنار شده بودند.

گفته می شود بسیاری از کادرهای سازمان اطلاعات شهربانی ترکیه وابسته به جماعت گولن هستند و شنودهای تلفنی مسوولین دولتی ترکیه از سوی این سازمان انجام شده است.

در بعد از 17 دسامبر و آغاز عملیات فساد مالی و ارتشاء در ترکیه بیش از شش هزار مامور پلیس از کارهای خود برکنار شده اند.

خاورم/2011**2012*230 ** 1514
کد N121100