تاکید وزرای خارجه مصر و روسیه بر حل سیاسی بحران سوریه

سیاسی

وزرای خارجه مصر و روسیه پس از دیدار امروز خود بر ضرورت گسترش روابط دو طرف و حل مسالمت‌آمیز بحران‌های منطقه‌ای تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، سرگئی لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با نبیل فهمی اظهار داشت: ما از موضع مصر در قبال بحران سوریه و نشست ژنو2 حمایت می‌کنیم. ما از نتایج مذاکرات با طرف مصری راضی هستیم که در آنها بر تدوین چارچوب‌های اصلی جهت حل و فصل مسائل تاکید شده است. مذاکرات ما در خصوص خاورمیانه و آفریقا بود و هردو خواهان همکاری میان مسکو و قاهره برای حل و فصل مسائل در خاورمیانه هستیم.

سرگئی لاوروف خاطر نشان کرد: ما بر اصل عدم مداخله نظامی، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و حق مردم برای تعیین آینده خود توافق داریم. ما توافق داریم که برای هیچ بحرانی، راه‌حل نظامی نباید صورت بگیرد.

وزیر خارجه روسیه در خصوص ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی مسکو به شورای امنیت پیرامون اوضاع انسانی در سوریه نیز گفت: ما طرح ویژه خود را ارائه دادیم. بحران سوریه از بدترین مشکلات در جهان است. مسکو خوهان عمل است نه حرف. کمک‌هایی به حمص و اردوگاه‌ آوارگان فلسطینی الیرموک ارائه داده شد اما افراد مسلح در سوریه تلاش می‌کنند تا مانع از این کمک‌رسانی‌ها شوند. باید به دیگر مناطق همچون "حسکه" و "الزهرا" نیز کمک شود که از سوی افراد مسلح محاصره شده‌اند.

سرگئی لاوروف عنوان داشت: ما از شریکان خود که می‌توانند بر مخالفان سوری تاثیر بگذارند، می‌خواهیم تا دست به چنین کاری بزنند. اختلاف میان موضع ما و شریکان غربی ما در این است که آنها در خصوص مسائل به صورت گزینشی رفتار می‌کنند و در پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به شورای امنیت ارائه دادند، تنها دولت سوری را مسؤل شرایط نابسامان در این کشور می‌دانند و شرایط ناشی از اقدامات افراد مسلح را نادیده می‌گیرند. این پیش‌نویس امکان تحریم‌ها علیه نظام سوریه را به وجود می‌آورد. ما تلاش نمی‌کنیم تا اوضاع را تشدید کنیم. مخالفان بر این باورند که بر اساس پیش‌نویس ارائه شده، آنها مسؤل امور در سوریه به شمار نمی‌آیند.

این مقام روس اظهار کرد: واقعیت‌ها حاکی از این است که تروریسم به شدت گسترش و شیوع پیدا کرده است و این رخدادها باعث نگرانی ما می‌شود. ما خواهان مذاکرات برای ارائه پیش‌نویسی به شورای امنیت هستیم که بر مبارزه با تروریسم در سوریه تاکید کرده است. ما بیانیه‌ گروه هشت را نیز مورد توجه خود قرار دادیم که در خصوص ریشه‌ کردن تروریسم در سوریه بود.

سرگئی لاوروف خاطر نشان کرد: آنچه که باعث نگرانی ما می‌شود، تندروی برخی از شریکان غربی ماست که باید می‌گویند باید تروریسم در سوریه پایان یابد. اما تروریسم را توجیه می‌کنند. موضع ما شفاف است ما به بیانیه ژنو1 پایبند هستیم. مسکو خواهان پایبندی به تمامی بندهای این معاهده است و تلاش‌های برخی برای تمرکز بر برخی از بندهای آن را نمی‌پذیریم. مخالفان سوری تنها به بند مربوط به تشکیل دولت انتقالی توجه دارند و به دیگر مسائل از جمله آتش‌بس بی‌توجه هستند. ما از مخالفان سوری می‌خواهیم تا به صورتی دقیق به معاهده ژنو1 بنگرند.

در همین راستا صبح امروز سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با نبیل فهمی دیدار کرد و دو طرف پس از پایان نشست بر گسترش روابط قاهره-مسکو تاکید کردند.

لاوروف در جمع خبرنگاران گفت: در شرایط کنونی، گفت‌وگو میان مسکو و قاهره پیرامون مسائل منطقه و بین‌الملل اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی خطاب به فهمی ادامه داد: ما خرسندیم که مذاکرات میان مسکو و قاهره ادامه داشته باشد. از زمان نخستین دیدار که در قاهره در نوامبر گذشته برگزار شد، ما گام‌های بلندی را برای اجرای توافق‌نامه‌ها برداشتیم و دیدار امروز فرصت خوبی را به ما می‌دهد تا نتایج اولیه را برداشت کنیم.

این مقام روسی تاکید کرد که مسکو مصمم است ارتقای روابط دو جانبه میان دو کشور در سایه دهه‌ها احترام و همکاری ادامه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: دستور کار مذاکرات شامل گفت‌وگوهای نظامی، تکنولوژی و اقتصاد و همچنین همکاری در عرصه‌های انسانی است.

نبیل فهمی نیز در این باره گفت: این نشست دومین نشست میان مسؤلان مصری و روسی در ظرف چند ماه گذشته محسوب می‌شود که نشانگر مواضع نزدیک دو کشور است. همانطور که سرگئی لاوروف تاکید کرد، مذاکرات میان ما عمیق بود و مسائل منطقه در جریان مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: ما در خصوص مسائل مختلف منطقه بحث و گفت‌وگو کردیم تا تحقق راه‌حل‌های سیاسی برای آنها را مورد بررسی قرار دهیم. اوضاع سوریه جایگاه ویژه‌ای در مذاکرات ما داشت و در مورد توافق سیاسی که برای سوری‌ها تحقق آینده بهتر را رقم بزند، توافق داریم.

وزیر خارجه مصر اظهار داشت: ما بر مسئله همکاری با مسؤلان روسی جهت برقراری ثبات در خاورمیانه حساب می‌کنیم.

نبیل فهمی افزود: روند صلح در خاورمیانه جایگاه مهمی در مذاکرات ما داشت. ما در خصوص کمک‌های کشورهای منطقه برای دستیابی به راه‌حل مسالمت آمیز و بدون دخالت خارجی توافق داریم. دو طرف در خصوص روابط دو جانبه میان مصر و روسیه صحبت کردند و توجه ویژه‌ای برای روابط اقتصادی قائل شدند و کمیته‌ای نیز در این زمینه تشکیل می‌شود.

وزیر خارجه مصر اظهار کرد: من در حقیقت بر این باورم که مذاکرات دو طرف باید نگرش مشخصی را در خصوص روابط ارائه دهد. مصر و روسیه خواهان حل و فصل سیاسی مسائل مختلفی هستند که دارای جوانب مختلفی همچون سیاسی و نظامی است.

انتهای پیام

کد N121005