ارتشبد السیسی با پوتین دیدار می‌کند

سیاسی

عبد الفتاح السیسی به همراه وزیر خارجه مصر به روسیه سفر کرده تا با مسئولان ارشد روسیه از جمله پوتین دیدار کند؛ اقدامی که به نظر می‌رسد تنها یک دیدار روتین وزیر دفاع مصر از روسیه نیست بلکه گامیست در جهت شناساندن السیسی به جهانیان به عنوان رئیس جمهور آتی مصر.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، عبد الفتاح السیسی، وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر روز چهارشنبه به همراه نبیل فهمی، وزیر خارجه این کشور وارد مسکو شد. السیسی برخلاف همیشه این بار لباس‌های نظامی مزین به نشان‌های عالی ارتش را بر تن ندارد و در اقدامی نادر با لباس رسمی غیر نظامی به روسیه رفت.

قرار است امروز (پنجشنبه) نشست چهار جانبه‌ای میان السیسی و فهمی با همتایان روسشان برگزار شود و مسائل مختلفی از جمله آینده سیاسی مصر و منطقه، همکاری‌های اقتصادی، گردشگری و مبارزه با تروریسم در جریان مذاکرات مطرح شود.

در همین راستا صبح امروز سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با نبیل فهمی دیدار کرد و دو طرف پس از پایان نشست بر گسترش روابط قاهره-مسکو تاکید کردند.

لاوروف در جمع خبرنگاران گفت: در شرایط کنونی، گفت‌وگو میان مسکو و قاهره پیرامون مسائل منطقه و بین‌الملل اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی خطاب به فهمی ادامه داد: ما خرسندیم که مذاکرات میان مسکو و قاهره ادامه داشته باشد. از زمان نخستین دیدار که در قاهره در نوامبر گذشته برگزار شد، ما گام‌های بلندی را برای اجرای توافق‌نامه‌ها برداشتیم و دیدار امروز فرصت خوبی را به ما می‌دهد تا نتایج اولیه را برداشت کنیم.

این مقام روسی تاکید کرد که مسکو مصمم است ارتقای روابط دو جانبه میان دو کشور در سایه دهه‌ها احترام و همکاری ادامه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: دستور کار مذاکرات شامل گفت‌وگوهای نظامی، تکنولوژی و اقتصاد و همچنین همکاری در عرصه‌های انسانی است.

در همین حال وزیر خارجه مصر نیز اظهار داشت: ما بر مسئله همکاری با مسؤلان روسی جهت برقراری ثبات در خاورمیانه حساب می‌کنیم.

این مذاکرات برای تکمیل سفر تاریخی سرگئی لاوروف و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به مصر در تاریخ 14 نوامبر صورت می‌گیرد. مذاکرات مسؤلان روسی و مصری در آن هنگام بستری را برای ارتقای سطح همکاری‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف به ویژه در عرصه نظامی و حل و فصل مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای ایجاد کرد.

در همین راستا روزنامه مصری الاهرام اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز با عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر و نبیل فهمی دیداری داشته باشد.

شبکه المیادین نیز گزارش داد که عبد الفتاح السیسی پیش از مذاکرات چهارجانبه، با همتای روسی خود در مقر وزارت دفاع روسیه دیدار می‌کند.

پس از انقلاب 30 ژوئن که به برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهور معزول مصر انجامید، این نخستین سفر خارجی عبدالفتاح السیسی است.

انتهای پیام

کد N120949