سخنرانی جنجالی رییس پارلمان اروپا در کنست

ایسنا نوشت:

رییس پارلمان اروپا که به تل‌آویو سفر کرده است، در سخنرانی خود در پارلمان رژیم صهیونیستی اظهاراتی مطرح کرد که خشم برخی از مقام‌ها و نمایندگان اسرائیلی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مارتین شولتس، رییس پارلمان اروپا در آغاز سخنرانی خود در برابر نمایندگان کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) گفت، آگاه است که ایراد سخنرانی در چنین محلی آن هم به زبان آلمانی امری بدیهی نیست.

وی در سخنرانی خود همچنین تصریح کرد که فلسطینیان هم می‌خواهند در صلح زندگی کنند و آزادی حرکت نامحدود داشته باشند؛ امری که از آنان در نوار غزه سلب شده است.

هنگامی که رئیس پارلمان اروپا در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت که در آغاز این هفته به هنگام دیدار او از رام‌الله جوانی فلسطینی از او پرسیده است چرا یک اسرائیلی روزانه می‌تواند چهار برابر یک فلسطینی آب مصرف کند، در پارلمان اسرائیل همهمه اعتراضی برخاست.

البته شولتس تصریح کرد که شخصا این آمار را بررسی نکرده و پرسید آیا این آمار درست است یا نه؟ در واکنش یکی از نمایندگان پارلمان اسرائیل به نام موتی یوگف فریاد زد: شما باید شرم کنید. شما از کسی پشتیبانی می‌کنید که علیه یهودیان تحریک می‌کند.

پس از آن، موتی یوگف و هم‌حزبی او نفتالی بنت که به فراکسیون حزب مذهبی "خانه یهودی" تعلق دارند و جزو جناح راست کابینه نتانیاهو به‌شمار می‌روند، به همراه کل نمایندگان این حزب در پارلمان، صحن مجلس را ترک کردند.

نفتالی بنت، در فیسبوک خود نوشت: من هیچ موعظه اخلاقی کاذبی را در کنست بر ضد اسرائیل تحمل نمی‌کنم؛ به‌ویژه اگر به زبان آلمانی باشد.

اسحاق هرتسوگ، از حزب کارگر اسرائیل در رادیوی دولتی اسرائیل از رفتار فراکسیون حزب "خانه یهودی" انتقاد کرد و آن را "شرم‌آور و رسوایی‌برانگیز" خواند. وی گفت: ما مارتین شولتس را به عنوان یکی از مدافعان موضع اسرائیل حتی در پارلمان اروپا می‌شناسیم.

جنجال در پارلمان اسرائیل، واکنش بنیامین نتانیاهو را نیز در پی داشت. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مارتین شولتس را در ماجرای منازعه خاورمیانه به داشتن نگاهی یک‌جانبه متهم کرد.

نتانیاهو اظهار کرد، شولتس تهدیدی را که اسرائیل با آن روبروست کم‌اهمیت جلوه می‌دهد و مانند بسیاری دیگر از اروپایی‌ها درکی گزینشی دارد.

انتقاد از شولتس به سیاستمداران اسرائیل محدود نبود. آلکساندر گراف لامبسدورف، نماینده حزب لیبرال آلمان در پارلمان اروپا سخنرانی شولتس را ناموفق خواند و او را به فیلی در مغازه چینی‌فروشی تشبیه کرد.

5252

کد N120771