کارشناس هندی:انقلاب اسلامی بزرگترین ضربه رابه رژیم صهونیستی وارد کرد

هند,فجر 92

دهلی نو - ایرنا- یک کارشناس هندی معتقد است که پیروزی انقلاب اسلامی ایران در22بهمن سال 1357بزرگترین ضربه را به موقعیت رژیم صهیونیستی درخاورمیانه وارد کرد.

پروفسور ˈقمر آقاˈ استاد بخش مطالعات غرب آسیا در دانشگاه ˈجامیا ملیا اسلامیاˈ در دهلی نو روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران سدی در مقابل منافع غیر مشروع خیلی از کشورهای غربی به خصوص آمریکا در خاورمیانه ایجاد کرد ولی اسراییل بیشترین ضربه را ازاین تحول جهانی متحمل شده است.

وی در تشریح سخنانش گفت: پیروزی انقلاب اسلامی معادلات راهبردی خیلی از کشورهای سلطه گر را با مشکل مواجه ساخت و رژیم صهیونیستی را که دارای زرادخانه ساخت بمب های اتمی و سلاح های کشتار جمعی است در موقعیت متزلزل قرارداد.

کارشناس هندی افزود: اکنون جامعه جهانی ازاین رژیم می خواهد که جزئیات برنامه هسته ای و تعداد بمب های اتمی خود را افشا کند.

پروفسور قمر آقا با اشاره به اینکه اگر تحولات خاورمیانه را در طول 35 سال گذشته مرور کنیم متوجه می شویم که موقعیت رژیم اسراییل از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون بتدریج تضعیف شده، افزود: این رژیم دراین مدت شکست های سیاسی و نظامی متعدی را متحمل شده است.

این تحلیلگر هندی در بررسی تحولات خاورمیانه به عربستان نیز اشاره کرد گفت: آمریکا بدنبال پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979ریاض را مامور اجرای سیاست های خود درخلیج فارس کرد ولی تحولات حدود سه دهه گذشته در منطقه نشان داد که عربستان را اشتباه را پیموده است.

پروفسور قمر آقا بهبود رابطه بین ایران و کشورهای غربی را به نفع ملت های صلح دوست از جمله هند دانست و اظهارداشت: شکی در این نیست که پایان تنش ها و لغو تحریم ها زمینه را برای سرمایه گذاری هند درحوزه های نفتی و گازی ایران از یک سو و مشارکت در توسعه بندر چابهار برای انتقال کالاهای خود به افغانستان و کشورهای آسیای میانه از سوی دیگر هموار خواهد ساخت.

وی ایران و هند را به عنوان دو شریک راهبردی عمده در حفظ آرامش در منطقه خواند و افزود: ایران و هند دارای منافع راهبردی و اقتصادی مشترک زیادی در افغانستان هستند و به همکاری یکدیگر در حفظ ثبات منطقه بعداز خروج بیگانگان نیاز دارند.

آساق ** 2164 ** 275 **
کد N120640