نماینده پارلمان یونان: گسترش همکاریهای یونان و ایران یک ضرورت است

یونان

آتن- ایرنا- نماینده پارلمان یونان و سیاستمدار باسابقه این کشور گفت: گسترش روابط همه جانبه به وِیژه توسعه روابط تجاری و اقتصادی یونان و ایران یک ضرورت است.

ˈپانایوتیس لافارانیسˈ چهارشنبه شب در یک نشست خبری اختصاصی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و یونان گفت: توسعه روابط همه جانبه یونان و جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها و بخصوص در زمینه تجاری و اقتصادی یک ضرورت و مهم است.

نماینده حزب چپ ائتلاف (سی ریزا) دومین حزب بزرگ یونان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران دارای تمدن، تاریخ وفرهنگ بزرگی است و ملت متمدن، این کشور انقلابی را بر اساس فرهنگ و تمدن خود به پیروزی رساند تا خود و کشورشان را از قیود قدرت های سلطه گر و توسعه طلب رها و آزاد کند.

این نماینده پارلمان یونان با اشاره به تاریخ کهن کشور مان و فرهنگ غنی ملت ایران، افزود: ملت ایران دارای فرهنگی است که ریشه در تاریخ دارد؛ بنابراین، این ملت می تواند برای تأمین منافع خود بر اساس همین پیشینه تاریخی و فرهنگی، اهداف خود و انقلابش را برای تأمین رفاه، رشد سطح زندگی شهروندان و دستیابی به پیشرفت های غلمی و فنی را، پیش ببرد.

لازفازانیس ادامه داد: یونان و ایران دو کشوری هستند که دارای تاریخ و فرهنگ کهن بوده و خدمات علمی و فرهنگی فراوانی را به جامعه بشری ارایه کرده اند؛ بنابر این بر اساس رابطه دیرینه و دوستانه خود از یکسو و قدمت تاریخی و فرهنگ غنی از سوی دیگر، می توانند روابط خود را در تمام زمینه ها بویژه در زمینه تجاری و اقتصادی را در جهت منافع دو ملت توسعه دهند.

این نماینده و سیاستمدار سرشناس یونانی افزود: ظرفیت های تجاری و اقتصادی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری یونان فراوان هستند که بایستی برای استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه روابط همه جانبه استفاده کرد.

وی ادامه داد: بر این باورم که زمینه توسعه همکاری ها بین دو کشورفراوان است که بایستی با یک اراده سیاسی در جهت توسعه هرچه بیشتر همکاری ها در تمام زمینه ها در راستای منافع دو ملت بزرگ یونان و ایران گام برداشته شود.

اروپام**2170**1504
کد N120617

خواندنی از سراسر وب