صربستان و کوزوو مواضع خود در مورد قوه قضاییه را نزدیک کردند

کوزوو

بلگراد- ایرنا- نخست وزیران صربستان و کوزوو در بیست و دومین دور مذاکرات بروکسل برای عادی سازی راوابط بلگراد و پریشتینا مواضع خود را در خصوص فعالیت قوه قضاییه در منطقه میترویتسا در شمال کوزوو، نزدیک کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری، ایویتسا داچیچ نخست وزیر صربستان پس از پایان این دور از مذاکرات که با میانجیگری کاترین اشتون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد، گفت که طرفین در این مذاکرات توانستند مواضع خود را در مورد فعالیت قوه قضاییه در شمال کوزوو نزدیک کنند.

وی افزود: گروه های کارشناسی بلگراد و پریشتینا در روزهای آینده چگونگی کار قوه قضاییه در شمال کوزوو را مورد بررسی قرار خواهند داد که نتیجه آن در دور بعدی مذاکرات بروکسل مورد تأایید قرار می گیرد.

نخست وزیر صربستان با اشاره به اینکه پریشتینا خواهان چگونگی فعالیت قوه قضاییه در شمال کوزوو بر اساس معیارهای قومی نیست، گفت: در این نشست راه حل هایی پیشنهاد شد که فعالیت قوه قضاییه را در شمال کوزوو مشخص می کند.

وی تأکید کرد که بلگراد اصرار دارد اکثریت قضات و دادستان ها در شمال منطقه میترویستا از صرب ها باشند.

ˈهاشم تاچیˈ نخست وزیر کوزوو نیز پس از پایان این دور از مذاکرات در جمع خبرنگاران خاطرنشان ساخت که طرفین در مورد ساختار کاری قوه قضائیه در شمال کوزوو به توافق هایی دست یافتند که روزهای آینده توسط گروه های کارشناسی مورد بررسی قرار می گیرند.

احتمال می رود در شمال کوزوو یک دادگاه و یک دادستانی تشکیل شود که در این صورت بلگراد اصرار خواهد داشت تا حکومت های محلی در منطقه شمالی میترویتسا که اکثریت ساکنان آن منطقه را صرب ها تشکیل می دهند به جای چهار منطقه شهرداری، هفت منطقه شهرداری تأسیس شود و از طرف دیگر بیشتر قضات و دادستانی های دادگاه از صرب های کوزوو باشند.

منطقه کوزووسکا میتروویتسا که در شمال کوزوو قرار دارد توسط رودخانه ایبرا به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده است.

ساکنان قسمت شمالی کوزووسکا میترویتسا را صرب ها و قسمت جنوبی را آلبانیایی تباران تشکیل می دهند.

چگونگی تشکیل دادگاه در منطقه میترویتسا در شمال کوزوو مهمترین مسأله مطروحه میان صربستان و کوزوو به شمار می رود.

مذاکرات بین نخست وزیران صربستان و کوزوو از اواخر سال 2012 میلادی با وساطت مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل شروع و تاکنون در 22 نوبت به منظور عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا برگزار شده است.

اروپام**2061**1504
کد N120595