نوبخت در جمع خبرنگاران:/مشروح/| 145263

خبر کاهش تعداد اقلام سبدکالا صحت ندارد/در سال 93 اقتصاد از ركود خارج می‌شود

دولت

به زودی گزارش دولت در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی را ارائه می‌دهم/رییس‌جمهور هیچگاه نگفت منتقدان دولت بی‌سواد هستند.

سخنگوی دولت ضمن رد خبر کاهش تعداد اقلام سبدکالا، گفت: به هیچ عنوان بحث کم کردن این ا قلام در گزارشهای مربوطه نبوده اصل بر این است که این برنامه به شکل قبل خود اجرا شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی از اقلام اعلام شده از سبد کالا حذف شده است گفت: در این خصوص آقای ربیعی وزیر محترم کار در همکاری مشترکی با وزارت صنعت و معدن مسئولیت این کار را برعهده دارد و گزارشهایی که تاکنون در این خصوص به ما داده‌اند چنین جیزی راتایید نمی‌کرد.

وی ضمن رد خبر کاهش تعداد اقلام سبدکالا، گفت: به هیچ عنوان بحث کم کردن این ا قلام در گزارشهای مربوطه نبوده اصل بر این است که این برنامه به شکل قبل خود اجرا شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که دولت تاکنون در خصوص آزادی سربازان گروگان گرفته شده در مرزهای کشور چه اقداماتی کرده است، گفت: برای دولت تامین سلامت و امنیت تمامی آحاد مردم ایران به حصوص مرزداران کشور پراهمیت است و در جنبه‌های مختلف این مسئله اقدامات مناسبی صورت خواهد گرفت که فکر می‌کنیم اثر بخش باشد.

وی با بیان اینکه این اقدامات هم اکنون درحال اجرا است، گفت: امیدواریم بتوانیم به زودی نتیجه این اقدامات را ببینیم.
نوبخت در سوال خبرنگاری که از وی می‌پرسید آیا می‌توانیم نسبت به زنده بودن این سربازان امیدوار باشیم، گفت: انشالهی این مرزداران را زنده خواهیم دید، ضمن اینکه اقدامات درموارد دیگری نیز منجر به ازادی شده است.

سخنگوی دولت همچنین در واکنش اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در دانشگاه و عکس العمل برخی که دولت را متهم به دروغ گویی کردند، گفت: بیانات آقای روحانی در دانشگاه صورت گرفت. وی هیچگاه نگفت که منتقدان دولت بی‌سواد هستند اظهارات آقای روحانی صراحت داشت، وی از جامعه دانشگاهی دعوت می‌کرد که به جای دادن نامه به شکل صریح سخن بگویند.

وی افزود: آقای رئیس‌جمهور از افراد با دانش در خواست کرد که به جای صحبت کردن مکتوب با دولت حضور فعال تری داشته باشند. به نظر من این دعوت کاملا سنجیده بود‏ چرا که وقتی افراد صاحب دانش سکوت کنند، عده‌ای که کم سواد هستند اظهاراتی را مطرح خواهند کرد و چون اظهارات آن‌ها از روی علم و آکاهی نیست، محیط را به تشنج می‌کشاند.

سخنگوی دولت با تاکید براینکه اظهارات آقای روحانی خطاب به جامعه دانشگاهی کاملا صریح بود، گفت: وی در مورد مصاحبه خود در رسانه ملی این مسئله را با صراحت توضیح داد و گفت دولت نقد پذیر است و اگر نظری در خصوص اقدامات دولت وجود دارد حتما باید بیان شود وی هیچ‌گاه راه ر ابر‌ای نظرات ارشادی نبسته است.

نوبخت ادامه داد: دولت با مردم سخنی صریح توام با راستی داشت‎؛ به هر حال علی رغم درست بودن هدف حتی اگر در روش نیز اشکالاتی باشد مثل توزیع سبد کالا این دولت صمیمانه عذر خواهی کرد، ضمن اینکه این عذر خواهی در شرایطی صورت گرفت که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای این سبد پرداخت شده بود؛ اما چون در اجرا زحمتی برای بخشی از مردم به همراه داشت‏، رئیس جمهور عذر خواهی کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه امروز بحث ارائه سبد کالا شرایط عادی خود را دارد، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که خانوارهایی که از این سبد استفاد ه کردند کاملا راضی هستند، اما اینکه برخی رسانه‌ها رضایت‌ها منعکس نمی‌کنند، بحث دیگری است.

وی ادامه داد: به هر حال درتوزیع این سبداشکالاتی وجود داشت، که یا روش درست نبود و یا اطلاعات کافی وجودنداشت. ما بار‌ها گفته‌ایم که بانک اطلاعاتی ما از دقت کافی برخوردار نیست و وقتی که قبلا نیز اصرار برای حذف برخی دهک‌ها بود‏، دولت معتقد بود که اول باید بانک اطلاعاتی قوی ایجاد شود به هر حال دولت راستگویان خودرا موظف می‌داند که با راستی با مردم صحبت کند و اگر در اجرای قوانین زحمت و مشکلاتی برای مردم پیش آمد، با صداقت از آن‌ها عذر خواهی کند.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه رئیس جمهور پس از اجلاس داووس اعلام کردکه دروازه‌های اقتصادی کشورمان باز است، ایا باوجود کارشکنی برخی از کشور‌ها تاکنون قراردادی با کشورهای دیگر منعقد شده است، گفت: برای انعقاد قراردادهای اقتصادی باید مقدماتی صورت گیرد حضور چشمگیر سرمایه‌گذاران خارجی در داووس و اعلام آمادگی برخی از آن‌ها برای حضور در ایران گام نخستین بود. اراده لازم در این زمینه شکل گرفته و امیدواریم با مذاکرات امروز در اینده‌ای نزدیک شاهد انعقاد قراردادهای اجرایی در حوزه اقتصاد باشیم.

وی در خصوص تاکید رئیس‌جمهور برای مبارزه با مفاسد اقتصادی و گزارش معاون اول رئیس جمهور در این خصوص گفت: در مورد این دستور‌العمل یک مهلت زمانی تعیین شد که این مهلت نیز رعایت شده است. مواردی که باید در خصوص آن اظهار نظر می‌شد از سوی معاون اول به رئیس جمهور تقدیم شد و لازم است تا در دنباله آن اقداماتی صورت گیرد بنده به زودی گزارش کاملی از جزئیات این دستورالعمل ارائه خواهم داد.

نوبخت در خصوص امکان اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در شرایط فعلی و احتمال ایرادات شورای نگهبان به این قانون نیز گفت: جمعی از نمایندگان از یک طرف و از سوی دیگر دولت مصمم هستیم که در خصوص اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها و یا ادامه آن توافق کنیم. پیش از این نیز گفته‌ایم که کاره را در سایه وفاق بهتر پیش می‌رود. با توجه به اینکه تا هفته آینده مهلت ارسال نظرات شورای نگهبان به پایان می‌رسد، امیدواری و خوش بینی ما در این است که بتوانیم در همین مصوبه قانون بودجه ۹۳، در خصوص تبصره ۲۱ با اصلاحاتی توافق کنیم.

وی در واکنش به اظهارات خبرنگاری مبنی بر بازداشت چند نفر در راهپیمایی روز گذشته، گفت: دستگاههای امنیتی و انتظامی باید وظیفه خود رادر خصوص نظمی که باید در راهپیمایی منطبق با قانون وجود داشته باشد انجام دهد با این حال گزارش مشخصی که حکایت دستگیری برخی در راهپیمایی روز گذشته داشته باشد در جلسه امروز هیات وزیران مطرح نشد، البته می‌توان در این خصوص استعلام کرد.

نوبخت افزود: ویژگی که در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن طی ۳۵ سال گذتشه وجود داشته، یکپارچگی ملی و برخورداری از رهبری هوشمندانه در اداره انقلاب اسلامی است که هم در زمان امام راحل این مسئله انجام شد وامروز نیز شاهد استمرار همین رهبری هستیم واین امر از دلایل قوی موفقیت انقلاب اسلامی طی ۳۵ سال گذشته به رغم فشار بدخواهان بود.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه یکپارچگی ملی به معنی این نیست که تنوع سلایق در کشور وجود نداشته باشد، ‌گفت: به هر حال اصلاح طلبان یکی از واقعیتهای کشور هستند، اصولگرایان هم همینطور. البته تفاوت گفتمان‌ها به معنی مغایرت در یکپارچگی ملی نیست و هر دو جریان فکر ی می‌توانند در کشو ر حضور داشته باشند اما سلایق خودشان را داشته باشند دعوت رئیس جمهور نیز برای راهپیمایی ۲۲ بهمن از همه سلایقه‌ها بود.

وی با بیان اینکه تلاش قوه‌مجریه این بود که از همه سلایق سیاسی با شایستگی استفاده کند، گفت: چنین دعوتی به منزله دعوت به اتحاد است به معنی این نیست که عده‌ای نگرشهای خوب را کنار بگذارند، هر کسی می‌تواند نگاه خود راداشته باشد.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در پایان جلسه هیات دولت د جمع خبرنگاران گفت: امروز در جلسه هیات وزیران ابتدا گزارش حضور گسترده، معنی دار و امیدبخش مردم در شهرهای مختلف برای راهپیمایی ۲۲ بهمن توسط وزرا ارائه شد. اغلب وزرا در مراکز استان‌ها برای سخنرانی به مناسبت مراسم ۲۲ بهمن دعوت شده بودند و امروز فرصتی بود تا مشاهدات آن‌ها در جلسه هیات وزیران بیان شود.

وی افزود: رئیس‌جمهور و هیات وزیران جهت حضور گسترده و حماسی مردم ایران در روز ۲۲ بهمن مراتب قدردانی و تشکر خود را اعلام کردن، د این حضور در ۲۲ بهمن سال جاری حماسه دومی بود که پس از ۲۴ خرداد توسط مردم در راستای انتظار رهبری صورت گرفت و ما شاهد یکپارچکی ملی بودیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: قطعا این حماسه جایگاه قوی تری را برای خدمتگزاران در مذاکرات خارجی فراهم می‌کند و این مسیر عزتمندانه‌تر طی خواهد شد، با توجه به اینکه در کنار حماسه سیاسی برای دولت حماسه اقتصادی نیز مورد تاکید قرار گرفته است. امروز تاکید هیات وزیران برای فراهم کردن شرایط سرمایه گذاری در کشور بود. پیش بینی‌ها این است که در سال ۹۳ اقتصاد ایران از رکود خارج می‌شود و شاهد رشد اقصادی خواهیم بود.

وی ادامه داد: امنیت غذایی و توجه به سفره عده‌ای از مردم در جلسه امروز هیات وزیران مورد تاکید قرار گرفت که این به عنوان سند قابل پی گیری و سیاست غیرقابل تغییر جزو سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید خواهد بود و تاکید ما بر این است تا به اشکال مختلف نسبت به امنیت غذایی مردم تلاش‌هایی را اجرایی کنیم.

در ادامه خبرنگاری با طرح این مساله که روش دولت برای مهار تورم روش شکست خورده‌ای است به سیاست عدم استفاده از اوراق مشارکت توسط دولت انتقاد کرد که نوبخت در واکنش گفت: قطعا اگر این صحبت‌ها با استدلال باشد ما قبول خواهیم کرد. برای مهار تورم باید علل را شناسایی کرد. سیاست‌های پولی شناخته شده‌ای برای مهار تورم وجود دارد که دولت از همه آن‌ها استفاده می‌کند. این سیاست‌ها برای امروز نیست باید ببینیم آیا در سیاست‌هایی که دولت در شش ماه گذشته در پیش گرفته موفقیت وجود داشته یا خیر.

وی افزود: همه ما می‌پذیریم که نرخ تورم نقطه به نقطه تقلیل پیدا کرده است۰ اگرچه اندک تفاوتی میان گزارش رسمی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی وجود دارد، اما همه آن‌ها کاهش تورم را تایید می‌کند، البته این حرف ما به منزله این نیست که ما از افزایش قیمت‌ها بی‌خبریم، ما راجع به نرخ رشد قیمت‌ها صحبت می‌کنیم کسانی که این اظهارات را مطرح می‌کنند باید دلیل بیاورند که کدام سیاست پولی ما ناکارآمد بوده است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از اظهارات خود یادآور شد: در خصوص عدم استفاده از فروش اوراق مشارکت باید گفت: منابع دولت در بودجه از سه محل تهیه می‌شود در یکی از آن‌ها از طریق درآمد‌ها یعنی دریافت مالیات‌ها و هزینه‌های گمرکی و بخش دیگر در خصوص واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی فروش نفت و دیگری واگذاری دارایی‌های مالی است که اوراق مشارکت تنها یکی از آن‌ها است.

وی با اشاره به اینکه فروش اوراق مشارکت در لایحه بودجه ۹۳ کمتر از سال ۹۲ بوده، گفت: حتی در بودجه سال ۹۲ نیز این رقم نسبت به آنچه پیش از آن بوده کاهش داشته است. درست است که اوراق مشارکت به فروش نرفت، اما پیمانکاران زیادی برای تها‌تر اعلام امادگی کردند و ما توانستیم بیش از هزار میلیارد مطالبه پیمانکاران را با این روش کاهش دهیم و در مرحله بعد برای هزار میلیارد دوم هم اقدام شد، اگرچه دولت در قانون مکلف است ۵ هزار اوراق مشارکت منتشر کند، اما ما نیز تاکنون ۲ هزار اوراق مشارکت کرده‌ایم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در خصوص همسان سازی دریافتی مستمری بگیران نیز گفت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از طریق سازمان تامین اجتماعی این مساله را در دستور کار خود دارد.

وی در خصوص اینکه استاندار خراسان رضوی پس از شش ماه از شروع به کار دولت هنوز انتخاب نشده است، گفت: در جلسات آینده در این خصوص خبرهایی را می‌دهیم به هر حال این استان، استان حساسی است در سی استان دیگر و یا حداقل آن‌ها که من به آنجا سفر کردم نمایندگان مجلس و مسئولان آن استان انتخاب وزارت کشور در معرفی استاندار را تائید کردند. مطمئنا انتخاب استاندار خراسان رضوی نیز به گونه‌ای خواهد بود که همه رضایت نسبی داشته باشند.

در ادامه خبرنگاری در خصوص شایعه جابجایی نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن رئیس دفتر رئیس جمهور سوال کرد که نوبخت گفت که چنین مساله‌ای صحت ندارد.

سخنگوی دولت در خصوص امکان نقل و انتقال سهام عدالت نیز گفت: وزارت اقتصاد در این خصوص در حال تهیه طرحی جامع است که بعدا اطلاع رسانی خواهیم کرد این طرح هم اکنون در دست اجرا است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که عنوان می‌کرد دانشجویان ایرانی خارج از کشور مشکلات متعددی از جمله نداشتن ارز دارند، گفت: در این خصوص گزارش جدیدی از وزارت علوم و یا وزارت بهداشت در دولت نداشتیم، قطعا در جلسات دیگر از وزیر علوم و یا وزیر بهداشت دعوت می‌کنیم که در خصوص وضعیت دانشجویان خارج از کشور گزارشی ارائه دهند، دولت مصمم است برای ادامه تحصیل دانشجویان خارج از کشور تسهیلاتی را فراهم کند.

نوبخت در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین تا پایان سال جاری گفت: باید منتظر قانون هدفمندی یارانه‌ها باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دومین سبد کالا در زمان خود ارائه خواهد شد، گفت: اجازه بدهید اولی را رفع رجوع کنیم و بعد سراغ دومی برویم. سیاست دولت برای توجه به امنیت غذایی جامعه سیاستی قطعی و غیرقابل تغییر است اگر هم مشکلاتی در توزیع سبد کالا وجود داشته آن را ه سرعت رفع می‌کنیم، هیچ یک از این‌ها مانع از اجرای تصمیم دولت که معتقدیم بسیار درست بوده نخواهد شد، چرا که به نظر ما پرداخت کالایی به مراتب از پرداخت نقدی اثربخش‌تر بوده و هم اکنون نیز در حال انجام است.

در ادامه خبرنگار دیگری با طرح این مساله که تغییرات دولت اخیرا پررنگ شده است، گفت که یکی از نمایندگان مجلس جایگزینی وزارت ازدواج و طلاق را به جای وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد داده است که نوبخت در پاسخ گفت: این نماینده باید خودش در این خصوص توضیح دهد. احتمالا مشکل ازدواج و طلاق برای وی حائز اهمیت بوده است اما اصلا در هیات وزیران در این خصوص صحبتی نشده و قابل طرح هم نیست. در خصوص تغییرات عنوان شده نیز باید بگویم این اظهارات بی‌پایه است.

کد N120076