کهنه سربازان روس تجدیدنظر کرملین در خصوص جنگ افغانستان را خواستار شدند

رئیس اتحادیه کهنه سربازان جنگ شوروی در افغانستان قصد دارد از رئیس جمهوری روسیه بخواهد تا در ارزیابی سیاسی دولت نسبت به مداخله نظامی شوروی در افغانستان تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، فرانتس کلینتسویچ، رئیس اتحادیه کهنه سربازان جنگ شوروی در افغانستان که نماینده پارلمان سفلی روسیه نیز هست، مدعی شد که ارزیابی‌های بی‌اساس قانونی و سیاسی از جنگ شوروی در افغانستان به عنوان یک اقدام شکست خورده و نادرست، باعث می‌شود که بسیاری از تعهدات نسبت به سربازهای کهنه کار روس، اجرا نشوند.

وی عنوان کرد که طبق آمار رسمی، ارتش سرخ شوروی در طول این جنگ 15 هزار تن از نیروهای خود را از دست داده و همچنین 50 هزار زخمی نیز بر جا ماند.

روسیه پس از درخواست‌های مکرر کابل برای کمک به دولت افغانستان در سرکوب مخالفان مسلح خود، در سال 1979 به این کشور لشکرکشی کرد و پس از 9 سال، به طور کامل از آن خارج شد. دولت وقت افغانستان که مورد حمایت مسکو بود نیز تنها سه سال پس از خروج نیروهای شوروی دوام آورد.

روسیه 15کشور دیگر که سابقا عضو شوروی بودند، در ماه فوریه بیست و پنجمین سالگرد خروج کامل نیروهای شوروی از افغانستان را جشن خواهد گرفت و همچنین به سربازان کهنه کار نیز مدال‌هایی اعطا خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N119808