در واکنش به اظهارات سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا

افخم: موضوع هسته‌ای تنها دستور کار گفت‌وگوها با 1+5 است

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به جز موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران هیچ موضوع دیگری در دستور کار مذاکرات با گروه 1+5 قرار ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهارنظرهای برخی مقامات آمریکایی از جمله سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در آستانه شروع دور جدید گفت‌وگوهای ایران و 1+5 را القای موضوعات غیر مرتبط توصیف کرد و گفت: به غیر از موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، هیچ موضوع دیگری در دستور کار مذاکرات با گروه 1+5 قرار ندارد و در هیچ‌ یک از مراحل گذشته نیز قرار نداشته و در دور آتی گفت‌وگوها نیز قرار نخواهد داشت.

وی توان دفاعی ایران را یکی از مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: ایران همواره آمادگی خود را برای توسعه تعامل‌ها و همکاری‌های دفاعی با کشورهای منطقه به عنوان ابزاری مهم برای تحقق صلح، امنیت، ثبات و اعتماد متقابل اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، دور جدید گفت‌وگوهای ایران و 1+5 قرار است 29 بهمن در وین در سطح معاونان وزیران خارجه به سرپرستی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود.

این دور از مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که اجرای گام اول توافق ژنو از 30 بهمن (20 ژانویه) آغاز شده است و قرار است دو طرف درباره گام نهایی توافق مذاکرات را آغاز کنند.

دور تازه مذاکرات ایران و 1+5 در دولت یازدهم با رویکردی جدید از تابستان سال جاری در نیویورک آغاز و در ژنو دنبال شد.

بر اساس توافق اولیه ایران و 1+5 قرار است مذاکرات هسته‌ای در مقرهای سازمان ملل برگزار شود.

انتهای پیام

کد N119473