بان کی مون نسبت به تجزیه آفریقای مرکزی هشدار داد

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل نسبت به تجزیه جمهوری ‌آشوب‌زده آفریقای مرکزی هشدار داد و تاکید کرد که جامعه جهانی باید برای جلوگیری از خودکامگی و استبداد بیشتر اقدامات بیشتری انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفت: اقدامات سبعانه قومی در حال تغییر دادن ساختار جمعیتی جمهوری آفریقای مرکزی است. تجزیه دوفکتوی این کشور یک خطر مشخص و ملموس است.

جمهوری فقیر آفریقای مرکزی که پیشتر مستعمره فرانسه بود، مارس سال گذشته میلادی در پی سرنگونی دولت مرکزی توسط شورشیان، دچار ناآرامی شده به طوری که این درگیری‌ها، به خشونت‌های مرگبار میان مسلمانان و مسیحیان بدل شده است. علاوه بر این، هزاران تن از سکنه این کشور آفریقایی از بیم جان، خانه و کاشانه خود را ترک گفته و گریخته‌اند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: پاسخ جامعه بین‌الملل هنوز باعث ثبات وضعیت در آفریقای مرکزی نشده است. بنابراین، ما باید اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از به وجود آمدن حکومت‌های مستبد بعدی، حفاظت از غیرنظامیان، احیای قانون و مقررات، تامین کمک‌های بشردوستانه و جلوگیری از تجزیه این کشور انجام دهیم.

حدود 1600 سرباز تحت فرماندهی اتحادیه آفریقا در این کشور مستقر هستند و احتمالا در مارس 2014 این تعداد به 6000 تن می‌رسد. فرانسه نیز 1600 سرباز در این کشور مستقر کرده و آمریکا نیز به تامین پشتیبانی لجستیکی می‌پردازد.

اتحادیه اروپا قول داده تا 500 سرباز را در بانگی، پایتخت ‌آفریقای مرکزی از ‌آغاز مارس سال جاری میلادی مستقر کند.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: واکنش بین‌المللی باید افزایش یابد و استقرار نیروها در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. من از جامعه بین‌المللی می‌خواهم و تاکید می‌کنم که به حمایت و پشتیبانی از نیروهای آفریقایی در آفریقای مرکزی ادامه دهند. از اتحادیه اروپا می‌خواهم تا به استقرار نیروهایش در این کشور سرعت بخشد.

اظهارنظرها از سوی بان کی مون پس از آن مطرح شد که وی با لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه درباره افزایش تعداد نیروهای اروپایی و آفریقایی در جمهوری آفریقای مرکزی سخن گفت.

ادموند موله، معاون بان کی مون در امور عملیات نیروهای حافظ صلح نیز قرار است در چند روز آینده به جمهوری آفریقای مرکزی سفر کند و با نمایندگان اتحادیه آفریقا درباره احتمال تغییر فعالیت نیروهای اتحادیه آفریقا به عملیات حافظان صلح سازمان ملل به گفتگو بپردازد.

بان کی مون افزود: اگر هم این مساله رخ دهد، برای انجام آن زمان لازم است.

ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه نیز خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی در جمهوری آفریقای مرکزی برای پایان دادن به حملات خصمانه و مرگبار شبه نظامیان شد.

انتهای پیام

کد N119332