سفیر سابق آمریکا در دمشق :

برنامه شاهزاده بندر درباره سوریه کنار گذاشته شده است

سوریه,رابرت فورد

تهران - ایرنا - ˈرابرت فوردˈ سفیر سابق آمریکا در دمشق در پاسخ به سووال شماری از معارضان سوری گفت: از این بعد برنامه ای به نام ˈبرنامه شاهزاده بندر بن سلطانˈ وجود خارجی ندارد .

به گزارش پایگاه خبری ˈرأی الیومˈ معارضان سوری اعتقاد دارند که سخنان اخیر رابرت فورد سفیر سابق آمریکا در دمشق در مورد بندر بن سلطان رییس دستگاه اطلاعاتی عربستان و کنار گذاشتن وی از صحنه سیاست بین المللی از سوی ریاض، درست بوده است. فورد در جلساتی خصوصی از کنار گذاشتن بندر خبر داده بود .

فورد در یک دیدار با معارضان سوری در چارچوب هماهنگی طرح ها و برنامه های آمریکا با معارضان، در پاسخ به برخی از اعضای این گروه در خصوص ˈحمایت های عربستان از گروه های سوری ˈ گفت: از این بعد برنامه ای به نام شاهزاده بندر بن سلطان وجود ندارد .

وی افزود: بندر بن سلطان اکنون برای معالجه در واشنگتن بسر می برد و بزودی به عربستان باز نمی گردد ، با مشکل دیسک ( کمر ) مواجه است ، بسیار خسته شده و نیاز به استراحت دارد .

مدت زیادی است که این مقام سعودی که نقش زیادی در حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریستهای سوری داشت، از انظار غائب است .

بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود (متولد سال 1949 میلادی)، دبیر مجلس امنیت ملی عربستان و رییس سرویس اطلاعاتی و امنیتی این کشور است. وی فرزند سلطان بن عبدالعزیز اولین ولیعهد درگذشته ملک عبدالله است و پیشتر نیز سفیر عربستان سعودی در آمریکا بود و به همین جهت روابط خوبی با مقامات آمریکایی دارد.

بندر بن سلطان از طریق ائتلاف با دستگاه های جاسوسی متخاصم با حکومت سوریه و با همکاری قطر، جنگ علیه حکومت سوریه را رهبری و تامین مالی کرده است . بندر بن سلطان به جهت اقدامات ضد ایرانی و ضد شیعی خود معروف است و غالبا او چهره پشت پرده بسیاری از اعمال تروریستی و حمایت از تروریست ها از جمله ˈماجد الماجدˈ تروریست سعودی عامل بمب گذاری سفارت ایران در بیروت در منطقه خاورمیانه به شمار می آید.

خاورم **2041**1651
کد N118935