قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از مردم اوکراین

سیاسی

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از مردم اوکراین اعلام کرد که تمامی احزاب در این کشور باید برای رسیدن به صلح تلاش کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از مردم اوکراین اعلام کرد که تمامی احزاب در این کشور باید برای رسیدن به صلح تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این قطعنامه که با 381 رای موافق در مقابل دو رای مخالف به تصویب رسید، تاکید دارد که مجلس نمایندگان آمریکا از "تلاش مردم اوکراین برای ساخت اوکراینی مستقل، دموکراتیک و قوی که از گزند مداخلات خارجی در امان است، حمایت می‌کند".

در این قطعنامه آمده است: ما از دولت اوکراین می‌خواهیم که از خود خویشتن‌داری نشان داده و به درخواست‌های دموکراتیک مردم گوش فرا دهد. ما همچنین از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم تا از هرگونه برخورد خشونت‌آمیز اجتناب کنند.

این کشور شوروی سابق با 46 میلیون جمعیت از ماه نوامبر، زمانی که ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین از امضای معاهده تجارت آزاد با اتحادیه اروپا امتناع کرد، در آشوب به سر می‌برد.

گفته می‌شود که این اقدام در راستای افزایش مناسبات دو جانبه با مسکو صورت گرفته است؛ اقدامی که خشم معترضان حامی پیوستن به اتحادیه اروپا را برانگیخت. میدان استقلال کی‌یف، پایتخت اوکراین از آن زمان صحنه درگیری‌ها و اعتراضات شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا با ابراز نگرانی از تحولات اخیر اوکراین، سرکوب مخالفان را به دست نیروهای امنیتی محکوم کرد.

در این قطعنامه آمده است: ما هرگونه اقدامات خشونت‌بار علیه تظاهرکنندگان را محکوم می‌کنیم و از دولت اوکراین می‌خواهیم تا به حقوق دموکراتیک شهروندان اوکراینی احترام بگذارد. ما همچنین نگران گزارش‌هایی در رابطه با نقش روسیه در انتشار مکالمات یک مقام ارشد آمریکا در رابطه با اتحادیه اروپا هستیم. این اقدام نقض آشکار هنجارهای بین‌المللی است و در راستای اختلاف پراکنی میان آمریکا و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N118812