فیصل المقداد: جریان المستقبل در همه جنایت‌ها در سوریه دست دارد

سوريه

معاون وزیر خارجه سوریه با بیان این که فرانسه، عربستان و آمریکا در کنفرانس صلح ژنو 2 سخن از جنگ می‌زنند تاکید کرد: جریان المستقبل تا در تمامی اقدامات تروریستی در سوریه دست دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با روزنامه لبنانی "الاخبار" اظهار کرد: جریان المستقبل به رهبری سعد الحریری، نخست وزیر اسبق لبنان پول‌های عربستان را برای ضربه زدن به سوریه صرف می‌کند و افرادی را برای کشتار و انجام اقدامات تروریستی در سوریه تعیین کرده و گروه‌های تکفیری را در داخل لبنان برای ایجاد فتنه طائفه‌ای ترغیب می‌کند و این همان فتنه‌ای است که سوریه در زمان حضور سوری‌ها در لبنان برای از بین بردن آن تلاش می‌کرد.

وی تصریح کرد: ایجاد و گسترش تروریسم نیاز به قدرت خارق العاده‌ ندارد چرا که عاملان آن اموالی را دریافت کرده و افرادی را می‌خرند و آن‌ها را به سلاح و پول مجهز کرده و به سوریه اعزام می‌کنند و زمانی که در سوریه شکست می‌خورند آن‌ها را به لبنان می‌فرستند تا به مقاومت ضربه بزنند و این امر از اقدامات سعد الحریری و عوامل دیگر کاملا مشخص است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ارتباط میان مشارکت حزب الله در سوریه و انفجارهای اخیر در لبنان گفت: من نمی‌خواهم در امور داخلی لبنان مداخله کنم اما اگر جریان المستقبل به ترغیب تروریست‌ها پایان ندهد آن‌ها اولین کسانی خواهند بود که از تاثیرات تروریسم ضرر خواهند دید و مردم لبنان نیز از این سیاست‌ها تاثیر خواهند پذیرفت. ما مطمئنیم که جریان المستقبل که نفوذ خود را در لبنان از دست داده نهایتا احساس خواهد کرد که ابزاری از ابزارهای تروریسم است و باید به این کار خود پایان دهد.

فیصل المقداد خاطرنشان کرد: من می‌خواهم که لبنان بهترین روابط را با کشور سوریه که 15 هزار سرباز خود را برای محافظت از لبنانی‌ها فدا کرد، داشته باشد اما به نظر می‌رسد که حافظه برخی کوتاه مدت است.

وی در خصوص مذاکرات ژنو2 نیز گفت: ما از آغاز برای موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات به ژنو آمدیم تا به خواسته مردم سوریه برای تحقق مجدد امنیت، صلح و ثبات جامه عمل بپوشانیم. اما این درخواست ما با دستور کارهای آمریکا، اسرائیل، غرب و برخی کشورهای منطقه‌ تعارض دارد که برای سوریه امنیت و خیر را نمی‌خواهند و ظرف سال‌های گذشته برای ترویج دروغ و بد جلوه دادن نظام سوریه تلاش کردند.

فیصل المقداد عنوان داشت: ما چگونه می‌توانیم در خصوص دولت انتقالی صحبت کنیم حال آنکه کشتارها در سوریه متوقف نشده است و به همین دلیل ما بر این باور هستیم هر کس که خواهان چیزی مغایر با پایان خشونت و تروریسم است خودش یک تروریست است و از تروریسم حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: روسیه از معاهده ژنو1 و دیدگاه‌های ما برای بررسی بند بند این معاهده حمایت می‌کند اما طرف غربی و آمریکایی و ائتلاف مخالفان سوریه برای تحقق دستاوردهایی از این مسیر مانع تراشی می‌کند.

این مقام سوری در خصوص تاثیر عدم حضور ایران در مذاکرات ژنو2 گفت: من تاکید می‌کنم که ایران در این مذاکرات حضور داشت و به صورت دقیق و روزانه رخدادها در ژنو را دنبال می‌کرد و من می‌گویم آنچه که در مونترو رخ داد تنها یک مراسم سیاسی بود. چرا که ما از قبل نیز می‌دانستیم که هر هیات چه می‌خواهد بگوید. سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، عربستان و دیگر طرف‌ها سخنان جنگ در نشست صلح بود. پس آن‌ها برای چه به نشست آمده بودند اگر آن‌ها خواهان حمایت از تروریسم و کشتار تعداد بیشتری از سوری‌ها هستند برای چه به ژنو آمدند؟

فیصل المقداد گفت: آن‌ها از تروریسم حمایت می‌کنند و بر این باورند که تروریست آن‌ها را گرفتار نخواهد کرد. ما ظرف ماه‌های اخیر شاهد بیداری در سطح اتحادیه اروپا بودیم و این امر نشانگر هراس واقعی آن‌ها از تندروهایی است که از سوی طرف‌های منطقه‌ای از جمله عربستان حمایت می‌شوند. چرا که این افراد در یک روزی برای کشتار و تروریست در کشورهای باز خواهند گشت به همین دلیل عربستان این تصمیم را اتخاذ کرد تا تروریست‌های عربستانی به این کشور باز نگردند و این تصمیم از سر دلسوزی ریاض نبود.

وی در ادامه افزود: عربستان تروریست‌هایی را که به عربستان باز می‌گردند را به حبس از سه سال تا 10 سال محکوم کرد و آن‌ها از این طریق به تروریست‌ها می‌گویند که به کشور باز نگردید. در سوریه بمانید و در همانجا بمیرید و این تصمیم اگر تاثیرات مثبتی بر مسلح کردن تروریست‌ها و توقف حمایت‌های میلیاردی از آن‌ها ندارد پس چه ارزشی می‌تواند داشته باشد.

فیصل المقداد در خصوص نامزدی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در انتخابات ریاست جمهوری گفت: من مطمئن هستم که اگر بشار اسد بخواهد در انتخابات نامزد شود از حمایت گسترده مردم برخوردار خواهد شد و نامزد شدن در انتخابات حق وی است.

انتهای پیام

کد N118810