فجر92 حماسه وحدت و امید؛

مراسم روز ملی ایران در هلند برگزار شد

فجر 92 انقلاب اسلامی,برلین

برلین - ایرنا - سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سه شنبه شب با حضور بیش از 500 نفر از مقام های دولتی، سفرا و دیپلمات های مقیم، روسای سازمان های بین المللی، شخصیت های علمی و فرهنگی، نمایندگان رسانه ها، بازرگانان و صاحبان صنایع هلند در سفارت ایران در لاهه برگزار شد.

به گزارش ایرنا، کاظم غریب آبادی سفیر ایران در لاهه طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: در دوره نظام دو قطبی، انقلاب اسلامی در سال 1357 ( 1979) به رهبری امام خمینی (ره) موجب تغییرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گسترده ای در ایران گردید.

وی افزود: استقلال، آزادی، حکومت قانون، گفت و گو، تکثرگرایی و عدالت مهم ترین اصول و اهداف جمهوری اسلامی در سیاست داخلی به شمار می آید. ایران کشوری است که به مردم خود و مشارکت آنان در مدیریت کشور متکی می باشد.

غریب آبادی همچنین افزود: ایران به عنوان کشوری باستانی با تاریخ و تمدن هفت هزار ساله، ادبیات و معماری غنی، چشم اندازهای طبیعی خیره کننده، منابع غنی نفت و گاز، معادن متنوع و منابع طبیعی، سرزمین فرصتها و ظرفیت های عظیم به شمار می آید و طی 35 سال گذشته نیز به برکت انقلاب اسلامی دستاوردهای بزرگی در حوزه های علمی، پزشکی، فناوری نانو، سلولهای بنیادی، هوافضا، ماهواره، دفاعی، آموزش، بهداشت، صنعت، معدن، کشاورزی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای داشته است.

سفیر کشورمان در ادامه درخصوص یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ایرانیان در خرداد ماه با خلق حماسه ای بزرگ، دکتر روحانی را به عنوان رئیس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران برگزیدند و مشارکت عظیم 2/72 درصدی مردم ایران در انتخابات بار دیگر پیوندهای مستحکم بین دولت و ملت را نشان داد. نتیجه این انتخابات که برای برخی از تحلیلگران و سیاستمداران خارجی غیرمنتظره بود، ثابت کرد که دولت ایران همواره به حق مردم برای انتخاب احترام گذارده و آن را تضمین کرده است.

غریب آبادی تاکید کرد: مردم صلح دوست ایران با مشارکت در انتخابات، علاقه خود به گسترش دوستی، همکاری و گفت و گو با ملل و دول متمدن را در سرتاسر جهان ابراز نمودند و رئیس جمهور ایران از همان آغاز اعلام نمود که ˈسیاست تدبیر، اعتدال و امید، عدالت و ارتقای اعتماد دوجانبه بین ایران و دیگر کشورها را بر پایه احترام دوجانبهˈ پی خواهد گرفت.

سفیر ایران در لاهه تصریح کرد: پیام واقعی رئیس جمهور ایران به جامعه بین المللی این است که ما منافع مشترک، اهداف مشترک برای ترغیب صلح، امنیت و آرامش در منطقه و جهان داریم.

غریب آبادی در ادامه اظهارداشت: اخیرا شاهد پیشرفت دیپلماتیک بارزی در مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک بودیم. هفت کشور بر سر برنامه اقدام موقتی درخصوص مسئله هسته ای در 24 نوامبر 2013 در ژنو به توافق رسیدند. توافق ژنو که از طریق دیپلماسی و مذاکره به دست آمد، نشانه جدیدی از ظهور بنای اعتماد و احترام دوجانبه است.

وی ادامه داد: توافق موقت که دستاوردی مهم و البته نخستین گام برجسته به سوی حل بحران غیر ضروری مبتنی بر رویکرد برد-برد است، بر این نکته تأکید می کند که دو طرف نیازمند کار با یکدیگر مبتنی بر ˈ موضع برابر، احترام متقابل و منافع مشترکˈ هستند.

غریب آبادی همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بازیگر محوری در خاورمیانه، علاقه شدیدی به صلح، آرامش، پیشرفت و امنیت دارد و آینده ای پایدار، بادوام و موفق را برای همه ملل صلح دوست آرزو می نماید.

وی افزود: ما بر این باوریم که تعهد سازنده و موثر در قبال کشورها راه را برای درک متقابل و دستاوردهای بیشتر هموار خواهد کرد. ایرانیان مردمی صلح دوست هستند و فرهنگ و تاریخ غنی آنها عمیقا ریشه در خردورزی، تعقل و تعامل با دیگر ملل دارد.

غریب آبادی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پایان ماموریتش به عنوان سفیر ایران در لاهه در پایان ماه جاری میلادی،گزارشی از روابط دو کشور در طول مدت ماموریت خود ارائه کرد و از سفر یک هیات اقتصادی هلند به تهران در روزهای آینده برای بحث درخصوص فرصت های بیشتر جهت ارتقای روابط و درک بهتر خبر داد.

اروپام** 1701** 1337
کد N118759