اردوغان از فتح‌الله گولن خواست با تشکیل حزب وارد سیاست شود

نخست‌وزیر ترکیه از فتح‌الله گولن خواست تا با ایجاد یک حزب سیاسی در این کشور با دولت وی در عرصه سیاسی به رقابت پرداخته و در عین حال وعده داد که با "دولت موازی" ایجاد شده از سوی گولن مبارزه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در سخنرانی خطاب به نشست هفتگی گروه قانونگذاران حزب حاکم عدالت و توسعه اظهار داشت: ترکیه دیگر کشوری نیست که بتوان از خارج بر آن تحمیل حاکمیت کرد. این مساله به تاریخ پیوسته‌ است. آنها بهتر است به ترکیه بازگشته و به طور سیاسی با این مساله برخورد کنند.

فتح‌الله گولن، متفکر اسلامی ترکیه‌ای و رهبر جنبش هیزمت (خدمت) از دهه 1990 تاکنون در آمریکا در تبعید خود خواسته به سر می‌برد و به دلیل تلاش برای شکستن نظام قانون اساسی در ترکیه تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اما به رغم تبرئه شدن در این پرونده، از بازگشت به ترکیه خودداری کرده است.

اردوغان خاطرنشان ساخت که دولت وی عزم کرده تا دولت موازی شکل گرفته را از بین ببرد و در عین حال فتح‌الله گولن را رهبر این دولت موازی خواند.

وی تاکید کرد که گولن در 40 سال گذشته تلاش کرده تا به دولت ترکیه نفوذ کند.

اردوغان خاطرنشان ساخت: حمله‌ای که 17 دسامبر 2013 انجام شد صرفا یک پروژه تخریب بود، آنها تنها می‌خواهند همه چیز را از بین ببرند و هیچ هدفی برای سازندگی ندارند.

اردوغان افزود: آنها می‌گویند حزب عدالت و توسعه و دولت ترکیه باید کنار بروند اما آنچه که آنها به جای دولت عدالت وتوسعه پیشنهاد می‌کنند آشوب، بی‌ثباتی، بی‌اطمینانی، فقر و فساد است. بگذارید آنها همه تلاش‌ خود را انجام دهند و از هر ابزار کثیفی برای هدفشان استفاده کنند.

اردوغان خاطرنشان ساخت، قوه قضاییه در تدارک برای اقدام قانونی علیه آنچه که به عقیده او "یک باند تبهکاری غیرقانونی در داخل دولت است" می‌باشد.

نخست وزیر ترکیه هم‌چنین تاکید کرد که دولت وی مصمم است تا دولت را از اعضای این ساختار به اصطلاح موازی پاکسازی کند.

اردوغان همچنین مساله شنود مکالمات تلفنی مقامات دولت و رهبران تجاری و دیگر شخصیت‌های رسانه‌ای را یک اوباشی‌گری مجازی خواند و گفت، آنها اجازه نخواهند داد که آنچه که به عقیده اردوغان سیاست نوار کاستی توصیف شد، به عرصه سیاسی کشور شکل دهد.

وی تاکید کرد: اگر ما تسلیم آنها شویم این به معنی خیانت به اراده مردم است. اگر ما تسلیم این پدیده شویم آینده ترکیه را سیاه کرده‌ایم.

اردوغان همچنین در این سخنرانی از لایحه محدودیت‌های جدید در اینترنت که مورد انتقاد گسترده قرار گرفته و کنترل دولت بر دنیای مجازی را افزایش می‌دهد، دفاع کرد.

نخست وزیر ترکیه گفت: هدف این اقدام حفظ حریم شخصی افراد و جامعه از تهدیدها است.

وی عنوان کرد که این اقدام جلوی تلاش‌ها در آینده به منظور ترور شرافت را خواهد گرفت.

اردوغان هم‌چنین گفت که همه کشورهای توسعه یافته قوانین مشابهی را درخصوص استفاده از اینترنت دارند.

نخست وزیر ترکیه همچنین از احزاب مخالف دولت به دلیل عدم حمایت از این لایحه حتی به رغم اینکه آنها قربانی استراق سمع غیرقانونی و نقض حریم شخصی شده‌اند، انتقاد کرد.

وی حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه و حزب جنبش ملی‌گرا را متهم کرد به اینکه پس از آنکه از سوی باند غیرقانونی جنبش هیزمت تهدید شده‌اند، تسلیم این جنبش شده‌اند.

اردوغان گفت: آنها از همه شنود می‌کنند نه فقط من بلکه از رئیس‌جمهور، بازرگانان و خبرنگاران. من از همین جا این موضوع را فاش می‌کنم که آنها به حرف‌های همه احزاب و خبرنگاران گوش می‌دهند تا آنها را مرعوب کنند.

وی تاکید کرد: این جنگ یک جنگ 77 میلیونی است. 30 مارس تاریخ پیروزی ترکیه و شکست دشمنان ترکیه و مقاطعه‌کاران داخلی آنها خواهد بود.

انتهای پیام

کد N118739