راهکار پیشنهادی معاون پارلمانی رییس جمهور برای توسعه سیستان و بلوچستان

ایسنا نوشت:

حجت الاسلام مجید انصاری در جلسه شورای برنامه ریزی استان سیستان با بیان این که با وجود پتانسیل‌های فراوان سیستان و بلوچستان در زمینه‌های صنعتی، گردشگری و معدنی باز هم این استان در بیشتر بخش‌ها توسعه نیافته و محروم مانده است.، افزود: مسئولین استان نباید همه نگاه خود را معطوف به اختصاص بودجه از مرکز داشته باشند، کشور در حال حاضر با شرایط کمبود اعتبارات و بودجه در بسیاری از بخش ها مواجه است.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه اظهار داشت: متاسفانه بودجه‌هایی که در گذشته به استان اختصاص داده شده به صورت صحیح مدیریت نشده و سیستان و بلوچستان را با عقب ماندگی در بخش های فرهنگی، بهداشتی، هنری، صنعتی و گردشگری نسبت به دیگر نقاط کشور مواجه ساخته است.

انصاری گفت: مسئولین محلی می توانند با شناسایی شاخص های هر منطقه در هر بخش، قطب های اقتصادی و سرمایه گذاری را در استان ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: ایجاد مشوق های سرمایه گذاری در زمینه صنعت، گردشگری و کشاورزی می تواند کمک زیادی به توسعه استان انجام دهد.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان دارای سرمایه عظیم نیروی انسانی است که باید از این سرمایه در توسعه استان بهره لازم را برد.

وی گفت: سیستان و بلوچستان، یک استانی دانشگاهی است و از این مزیت می توان در راستای ایجاد منطقه توریسم علمی در استان برنامه ریزی کرد.

انصاری اظهار داشت: خوشه های صنعتی، شیلاتی، فرهنگی و کشاورزی نیز باید با برنامه ریزی در استان ایجاد شود.

وی بیان کرد: دولت و بویژه شخص رییس جمهور نگاه فرا مطقه ای به سیستان و بلوچستان دارند و از ایده های نو و فکرهای توسعه ای در استان حمایت و استقبال می کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: در سیستان و بلوچستان بیش از 9 هزار روستای متراکم وجود دارد و این تراکم مشکلات زیادی در خصوص ارائه امکانات به مردم این مناطق را بوجود آورده است.

وی تاکید کرد: با متمرکز کردن روستاها می توان امکانات و خدمات برق، آب و تلفن را بهتر به مردم ارائه کرد.

انصاری خاطرنشان کرد: دولت، برنامه های خاصی جهت معافیت های مالیاتی و امتیازات ویژه ای برای سرمایه گذاران در استان در نظر گرفته است در این رابطه مسئولین استان نیز باید با ایجاد مشوق های سرمایه گذاری، افراد سرمایه گذار را به این منطقه جذب کنند.

/27219

 

کد N118710