اظهارات ناشر «چهارده سال سیاست صادقانه»

سیاسی

«چهارده سال سیاست صادقانه» نام کتابی است که به تازگی به قلم مصطفی کواکبیان منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جعفر سید، مدیر انتشارات آشنایی و ناشر این کتاب، در توضیحی درباره این کتاب گفت: اگرچه در کتاب «چهارده سال سیاست صادقانه» کارنامه و مواضع یک حزب از سال 1382 تا به حال رقم خورده است، اما به دلیل بیان حوادث مختلف داخلی و خارجی و موضع‌گیری بسیاری از رجال سرشناس در واکنش به جریان‌های سیاسی و اجتماعی، این کتاب یک مرجع و منبع ممتاز تلقی می‌شود و در واقع به نوعی روزشمار تاریخی حوادث دهه 80 و 90 و پس از آن محسوب می‌شود.

او در ادامه اظهار کرد: به راستی‌ جای چنین کتابی که با ریزبینی مسائل جامعه را نقد و وقایع‌نگاری کند، خالی بود. هرچند آرشیو روزنامه‌ها نیز نقد و تحلیل هر روز را دارند، اما نشریات روزانه حکم سالاد، سبزی خوردن و دسر را دارند، در حالی‌که کتاب به عنوان یک اثر تربیتی ماندگار حکم درختِ گردو را دارد و ثمرش بعدها مشخص خواهد شد. بی‌شک آیندگان، سطر به سطر و واژه به واژه کتاب «چهارده سال سیاست صادقانه» را معنا می‌کنند. این کتاب تنها یک تألیف سیاسی نیست، اثری فرهنگی و اجتماعی است. به قول دکتر کواکبیان در مقدمه کتاب «اگر فعالیت حزب با انگیزه الهی باشد، ثانیه به ثانیه گذر زمان، عبادت است.» و به نوعی زمان را نیز معبد شناختند. این سخن و دیدگاه بزرگی است. همچنان که ما امروز تاریخ مشروطیت را با نگاه قضاوت مطالعه می‌کنیم، در حالی‌که برای مردم آن زمان همان نوشته‌ها امور روزمره بوده است.

این ناشر گفت: چاپ 1500 نسخه از این کتاب مصور در 540 صفحه و در قطع وزیری در کم‌تر از 10 روز به صورت ضربتی و خارج از نوبت انجام پذیرفت و جای آن است که از وزیر محترم ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی و اداره کل کتاب به خاطر تسریع در صدور مجوز و نیز طراح جلد و چاپ صادق و صحافی معین به دلیل اقدام دقیق و سریع قدرشناسی کنم و در واقع با تلاش آنان این کتاب توانست به کنگره و همایش سالانه حزب مردم‌سالاری برسد.

او همچنین عنوان کرد: پوشیده نیست چاپ کتاب نسبت به نشریات چندین مزیت دارد: به عنوان سند ماندگار کتابخانه‌یی مورد استفاده تخصصی قرار خواهد گرفت، در حالی‌که در نشریات مطالب پراکنده، گوناگون و صعب‌الوصولند؛ شأن کتاب جای قیل و قال و کشمکش رایج در مطبوعات نسبت و بیش‌تر مستدل،‌ علمی و منطقی با قضایا برخورد می‌شود؛ بسیار دیده شده در روزنامه، امروز مطلبی را می‌نویسند، فردا آن را تکذیب یا اصلاح می‌کنند و یا به دلیل ملاحظات حاکم بر آن زمان و التهاب و فضای روانی یک برهه، مطالب را بسیار تند و یا برعکس با احتیاط و خفیف بنویسند، در حالی‌که وقتی موضوع یا مطلبی در کتاب چاپ می‌شود، شخصیت دیگری پیدا می‌کند؛ مطالب کتاب سنجیده، ثابت و سهل‌الوصول است، در حالی‌که مطالب روزنامه‌ها معمولا هدر می‌رود و حتا نویسندگان بسیاری نتوانسته‌اند به مقاله خود در روزنامه‌های گذشته دسترسی پیدا کنند. با همه این اوصاف متأسفانه وزارت ارشاد در تمام دوره‌ها به معاون مطبوعات نگاه مرحمت‌آمیز‌تری نسبت به بخش معاون فرهنگی و کتاب داشته است، چون ظاهرا همواره تیترهای روزنامه‌ها و چهره‌های سیاسی آن تأثیرگذارتر از شخصیت معنوی و متین و آرام خیل ناشران خدوم بوده است. امیدوارم در این دوره وزیر محترم دولت اعتدال نسبت به کتاب هم توجه بهتری داشته باشند. ان‌شاءالله.

انتهای پیام

کد N118570