الزعبی: دستور کار الابراهیمی را برای مذاکرات قبول نداریم

سوريه

وزیر اطلاع‌رسانی سوریه با تاکید بر لزوم بررسی تک تک بندهای معاهده ژنو1 اعلام کرد: دستور کاری که اخضر الابراهیمی ارائه داده برای هیات دولت سوریه قابل قبول نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سوریه نیوز، عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه در میان جمعی از خبرنگاران در ژنو عنوان داشت: این جزو اختیارات اخضر الابراهیمی (فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه) نیست که بخواهد دستور کار برای مذاکرات ارائه دهد بلکه وی تنها می‌تواند پیشنهاداتی را مطرح کند و باید بگویم دستور کار الابراهیمی برای هیات سوریه قابل قبول نیست.

دور دوم مذاکرات ژنو 2 روز دوشنبه میان دو هیات اعزامی از سوی دولت و مخالفان سوریه آغاز و روز سه شنبه جلسه مشترکی میان دو طرف‌ با حضور اخضر الابراهیمی برگزار شد و هیات رسمی سوریه اعلام کرد که پیش از بررسی مساله مبارزه با تروریسم حاضر نیست هیچ بند دیگری از معاهده ژنو 1را مورد بحث و مناقشه قرار دهد این درحالی است که اخضر الابراهیمی پیشنهاد توقف خشونت‌ها و هیات انتقالی در سوریه را مطرح کرد.

عمران الزعبی با طرح این سوال که آیا پس از رخدادهایی که در سوریه روی داده ما می‌توانیم تصور کنیم که ظرف دو ساعت مساله مبارزه با تروریسم را مورد بحث و مناقشه قرار دهیم گفت: هیات سوری تحت اعمال فشار هیچ یک از بندهای معاهده ژنو را مورد بررسی قرار نخواهد داد و موضع سوریه کاملا در این مساله واضح و شفاف است و ما تاکید داریم که معاهده ژنو 1 بند به بند مورد بررسی قرار بگیرد.

این مقام سوری تصریح کرد: هیات سوری از بررسی هیچ یک از بندهای مطرح شده در معاهده ژنو 1 حتی آنچه که در خصوص دولت انتقالی است فرار نخواهد کرد اما هیات سوری بر این مساله تاکید دارد که ابتدا بند نخست که مبارزه با تروریسم است مورد بررسی قرار بگیرد.

عمران الزعبی عنوان داشت: مخالفان و حامیان عربستانی آنها از بررسی مساله تروریسم هراس دارند چرا که بررسی این مساله به بحث و مناقشه پیرامون گروه‌های تروریستی و راه‌های حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها و مراکز آموزش ‌آنها مینجامد.

در همین حال،‌ فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه با بیان اینکه توافقی پیرامون دستور کار مذاکرات صورت نگرفته است اعلام کرد که مخالفان با درج بند تروریسم در دستور کار نشست ژنو 2 مخالفند.

انتهای پیام

کد N118531