مدیر اطلاعات ملی آمریکا: کرزای احتمالا توافقنامه امنیتی را امضا نمی‌کند

سیاسی

مدیر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد: رئیس‌جمهوری افغانستان احتمالا معاهده امنیتی دوجانبه با ایالات متحده آمریکا را امضا نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جریان پرسش و پاسخ در کنگره این کشور درباره سوالی در خصوص اینکه آیا بهتر نیست واشنگتن منتظر انتخابات آوریل سال جاری میلادی در افغانستان و تعیین رئیس‌جمهوری جدید این کشور بماند و سپس این معاهده امنیتی دوجانبه را امضا کند، گفت: من گمان نمی‌کنم که حامد کرزای، رئیس‌جمهوری کنونی افغانستان به دنبال امضای این توافقنامه امنیتی باشد.

دولت اوباما، کرزای را برای امضای این معاهده امنیتی که امکان حضور نیروهای آمریکایی را پس از 2014 در افغانستان می‌دهد تحت فشار گذاشته است اما تاکنون کرزای از امضای آن امتناع کرده و امضای آن را منوط به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و تعیین فرد جدیدی دانسته است.

روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه نوشت، ارتش آمریکا برنامه خروج نیروهای خود از افغانستان را تحت بررسی مجدد قرار داده است.

جی کارنی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید نیز عنوان کرد که آمریکا از دولت کابل می‌خواهد تا این توافقنامه امنیتی را ظرف چند هفته امضا کند.

برنامه کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان بر مبنای طرحی جدید از سوی پنتاگون است که ژانویه 2014 به کاخ سفید ارائه شد و طی آن 10 هزار نیروی آمریکایی پس از 2014 در افغانستان و در تعداد محدودی از پایگاه‌های آمریکایی مستقر می‌شوند.

انتهای پیام

کد N118440