رهبران دوبخش ترک و یونانی نشین قبرس برای وحدت ابراز تمایل کردند

ترکیه

آنکارا - ایرنا - رهبران دو بخش ترک و یونانی نشین قبرس امروز سه شنبه، عزم خود را برای دستیابی به راه حلی در اسرع وقت برای وحدت این جزیره اعلام کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری رادیکال، رهبران بخش های یونانی نشین و ترک نشین قبرس امروز با از سرگیری گفت وگوهای دو طرف برای یکپارچگی این جزیره که از نزدیک به دو سال پیش به حال تعلیق در آمده بود بر عزم خود برای دستیابی به راه حلی در اسرع وقت تاکید کردند.

در بیانیه مشترکی کهˈ لیزا بوتنهاینˈ نماینده سازمان ملل در امور قبرس پس از دیداری بین ˈنیکاس آناستاسیسادسˈ رئیس جمهوری بخش یونانی نشین قبرس و ˈدرویش اراوغلوˈ رهبر بخش ترک نشین قبرس در نیکوزیا آن را قرائت کرد، آمده است: هدف رهبران دو بخش دستیابی به راه حلی در اسرع وقت و سپس برگزاری همه پرسی های جداگانه برای وحدت دو بخش می باشد.

رهبران دو بخش قبرس حدود یک ساعت و نیم با یکدیگر مذاکره کردند.

بیانیه مشترک تاکید می کند درصورتی که این توافق از طریق همه پرسی تایید شود ، یک فدراسیون دو جامعه ای و دو منطقه ای تشکیل خواهد شد که در آن جزیره قبرس یک واحد قانونی یکپارچه در عرصه بین المللی با حاکمیتی واحد خواهد بود.

قبرس در سال 1974 میلادی با مداخله نظامی ترکیه ، به دو بخش تقسیم شد.

تقسیم جزیره قبرس به دو بخش به درد سر بزرگی برای اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

بخش یونانی نشین این جزیره به اتحادیه اروپا پیوسته است و این بخش حق وتو در زمینه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را دارد.

بخش یونانی نشین در سازمان ملل نماینده دارد ولی بخش ترک نشین قبرس یه غیر از ترکیه از سوی دیگر کشورهای جهان به رسمیت شناخته نشده است.

تاکنون بیش از یک صد نشست برای حل مساله قبرس و وحدت دو بخش برگزار شده که هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

توافق میان سران دو بخش ترک و یونانی نشین قبرس برای از سر گیری مذاکرات با فشارهای سیاسی آمریکا و بازیگران بین المللی به دست آمد.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا با سفر به قبرس با سران دو بخش این جزیره دیدار و گفتگو کرد.

خاورم ** 2010**230**1479
کد N117944