ایران و اندونزی قرارداد سه میلیارد دلاری ساخت پالایشگاه امضا کردند

اندونزی

کوالالامپور – ایرنا – شرکت انرژی ˈمنابع کریسندوˈ اندونزی روز سه شنبه با یک شرکت ایرانی در بخش نفت وگاز قرارداد ساخت پالایشگاهی به ارزش بیش از سه میلیارد دلار امضا کرد.

این پالایشگاه قرار است در اندونزی ساخته شود.

به گزارش ایرنا، ˈرودی رجبˈ رییس شرکت اندونزیایی وˈحسن خسروجردیˈ مدیر عامل شرکت نخل بارانی پردیس این یاداشت تفاهم را در جاکارتا پایتخت اندونزی امضا کردند.

ˈرودیˈ بعد از امضای این قرارداد، گفت: سرمایه گذاری در این بخش سه میلیارد دلار است و هنوز تصمیمی در مورد ظرفیت پالایشگاه گرفته نشده و ما منتظر مطالعات اولیه هستیم.

وی پیش بینی کرد این پالایشگاه روزانه بین 20 تا 300 هزار بشکه نفت خام ایران را به مدت 20 سال مورد فرایند پالایش قرار دهد و به مشتقات نفتی تبدیل می کند.

این مقام اندونزیایی تصریح کرد: این یادداشت تفاهم پس از انجام مطالعات اولیه و گزینه های مالی از طرف بانک های چین یا اروپا کار خود را آغاز می کند.

مدیر عامل این شرکت اندونزیایی گفت مطالعات اولیه حدود یکسال به طول می انجامد، سپس ساخت این پالایشگاه از سال 2015 آغاز و به مدت سه سال به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش تارنمای ˈجاکارتا گلوبالˈ وی افزود: پس از اطمینان از منابع مالی، شرکایی برای خرید محصولات جستجو خواهند شد.

این یادداشت تفاهم در یک نشست اقتصادی که با حضور اعضای اتاق بازرگانی اندونزی و یک هیات اقتصادی ایرانی برگزار شد، به امضا رسید.

ایران و اندونزی آذرماه امسال نیز پس از توافق هسته ای ژنو به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت نفت و احیای حدود یکهزار چاه نفتی مرده و قدیمی این کشور آسیایی به توافق های اولیه دست یافتند.

ˈمرزوق علیˈ رییس پارلمان اندونزی و حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت ایران آذرماه امسال به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع نفت و چاه های نفتی به توافق های اولیه دست یافتند .

ایران و اندونزی پیش از این نیز به منظور خرید محوله های گاز مایع (ال.ان.جی) مذاکراتی انجام داده بودند که به دلیل تاخیر و سپس تعلیق ساخت تنها کارخانه تولید ال.ان.جی ایران، این مذاکرات به نتیجه نرسید.

آساق**د.م**1611
کد N117710