فجر 92، حماسه وحدت و امید/ سفیر ایران در صربستان:

انقلاب ایران چراغ روشنگر راه تمام آزاد اندیشان جهان است

راه آزاد اندیشان,جمهوری اسلامی ایران

بلگراد- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان گفت:انقلاب اسلامی ایران با گذشت 35 سال نه تنها از محتوای خود فاصله نگرفته، بلکه هر روز موج دوستداران و آزاد اندیشان سراسر جهان را به خود جذب کرده و چراغ راهی برای نسل های آینده خواهد بود.

مجید فهیم پور روز سه شنبه به مناسبت سی و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد گفت: مردم ایران، قیام خود را با محتوای دینی ارزشی و فرهنگی علیه نظام استبدادی رژیم پهلوی با برگزاری تظاهرات صلح آمیز شروع کردند و با سقوط رژیم پهلوی، نظام جمهوری اسلامی ایران را برگزیدند.

وی با اشاره به محورهای مهم دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در صحنه داخلی و خارجی گفت: ایران اسلامی در تمامی جهات از جمله فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به هیچ یک از کشورهای خارجی وابسته نیست.

سفیر کشورمان در بلگراد ادامه داد: ˈانقلاب اسلامی به رغم حمله نظامی که از خارج بر آن تحمیل شد و هدف از آن شکست انقلاب بود، توانست با اتکا به خداوند و رهنمودهای رهبری و ایمان راسخ مردم، راه خود را در پیشبرد کشور و برای مردم با سربلندی به پیش

ببرد.

ˈ ایران در سال های اول انقلاب با وجود تمامی سختی ها و تحریم های مختلف توانست تمامی مشکلات و مسایل را به فرصتهای مثبتی برای پیشرفت کشور تبدیل کندˈ.

فهیم پور با بیان اینکه ایران یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای است، گفت که فعالیت صلح آمیز انرژی هسته ای کشورمان در چارچوب مفاد ˈان پی تیˈ انجام می گیرد و دولت جمهوری اسلامی ایران در این راستا با آژانس بین الملی انرژی اتمی در تمامی زمینه ها همکاری دارد.

سفیر ایران در صربستان با اشاره به موفقیت های انجام شده در مذاکرات ژنو، فضای مناسب حاصل از این مذاکرات را برای گسترش همکاری در زمینه های مختلف به ویژه همکاری های اقتصادی و تجاری با تمامی کشورها بسیار مهم توصیف کرد.

وی با بیان اینکه ایران در آستانه جهش عظیم در عرصه فناوری های پیشرفته از جمله نانو تکنولوژی، سلول های بنیادی، بیوتکنولوژی و هوافضا قرار دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در بیش از سه دهه گذشته با همت جوانان و متخصصان بومی توانسته است در بیش از 95 درصد موارد از جمله کشاورزی، خودروسازی و صنایع دفاعی به خودکفایی دست یابد و افزون بر تامین نیازهای داخلی به یک کشور صادر کننده نیز تبدیل شود.

فهیم پور به آزادی و برابری حقوق زنان در ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: بانوان ایرانی در همه عرصه های علمی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فعالیت دارند و در مسوولیت هایی ازجمله نمایندگی در مجلس، وزارت و معاونت ریاست جمهوری قرار گرفته اند.

وی همچنین در این رابطه با اشاره به حدود چهار میلیون دانشجو در بیش از 500 دانشگاه و مراکز آموزش عالی در ایران گفت: بانوان کشورمان حدود 60 درصد از ورودی دانشگاهها را به خود اختصاص داده اند.

فهیم پور در ادامه به تشریح روند انتخابات 35 ساله در جمهوری اسلامی ایران و انتخابات در همه نهادهای حکومتی توسط مردم و اصل آزادی بیان و اراده مردم در بیان نظراتشان جهت تقویت نظام اشاره کرد و گفت: در طی 35 سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران بطور متوسط هر ساله یک انتخابات برگزار شده و مردم فهیم ایران با آزادی کامل آرای خود را برای انتخاب مقامات در سطوح مختلف به صندوقهای رای انداخته اند.

سفیر کشورمان درباره روابط ایران و صربستان نیز گفت: همکاری های اقتصادی در گسترش این روابط بسیار مهم است و دو کشور باید برای تعمیق همکاری های فی مابین با توانایی های یکدیگر به ویژه در زمینه های اقتصادی بیشتر آشنا شوند.

وی اضافه کرد: انقلاب تمام عیار مردمی در تمامی ابعاد از جمله مبارزه علیه استثمار خارجی و استبداد داخلی رژیم شاهنشاهی و سرمداران زور و استکبار جهانی، به رهبری حضرت آیت الله خمینی (ره) در یوم اله 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان، ایدئولوژی اسلامی و خدا محوری، رهبری جامع و هوشیارانه امام خمینی (ره) و حضور منسجم و میلیونی تمام اقشار جامعه را از سه عامل مهم و مؤثر پیروزی انقلاب اسلامی بر شمرد و تاکید کرد: با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران به بخشی از اهداف انقلاب دست یافته است، مسیر تکاملی خود را طی می کند.

وی افزود: مردم کشورمان شعار آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی را پیاده کرده اند و اکنون در مسیر تکاملی انقلاب همراه با دولتمردان خود گام بر می دارند.

فهیم پور همچنین به تحولات گسترده از 22 بهمن سال گذشته تا به امروز اشاره کرد و گفت: انتخابات ریاست جمهوری و حضور بیش از 72 درصد مردم در آن که تعجب و حیرت جهان را بر انگیخت از جمله تحولات بزرگ در این مدت یک ساله محسوب می شود که وفاداری و اعتماد چند میلیونی مردم به رهبری و کشور پس از گذشت 35 سال از انقلاب به اثبات رسید.

سفیر ایران اسلامی در بلگراد دیگر وقایع مهم در طی یک سال گذشته را مذاکرات در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای در ژنو توصیف کرد و گفت: ایران همیشه تمدن ساز و اهل گفت و گو بوده و بر مبنای همین تمدن سازی و گفت و گو، مذاکرات 1+5 در ژنو ادامه پیروزی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

وی اضافه کرد: نتیجه مذاکرات ژنو که مورد استقبال تمامی جهان قرار گرفت، ثابت کرد که ایران با حفظ حقوق و آرمان های خود در اصل غنی سازی، خواهان حل و فصل تمامی مسایل از طریق مذاکرات و گفت و گو است.

اروپام**2061**1479
کد N117403